Fizyka ze śmietnika 2011/2012

Klasa 2 D (mat – fiz) w roku szkolnym 2011/2012 wykonuje projekt: „Fizyka ze śmietnika” pod okiem p. Iwony Miklaszewskiej.

Celem projektu jest zauważenie, że fizyka jest wszędzie wokół nas, że można domowym sposobem – bez dużych pieniędzy – zbudować układy doświadczalne, dzięki którym można zaprezentować prawo, zasadę fizyczną , właściwości ciał, czy zasadę działania różnych urządzeń. Można też odkryć naukowca, który „drzemie” w każdym z nas. A ile przy tym zabawy! (Choć czasem i nocy nieprzespanych i łez wylanych, gdy pokaz nie chce wyjść…). No i jeszcze dobre oceny, które stawia nam nasza kochana nauczycielka doceniając nasz trud:).

1. Mateusz Majewski, Jan Bujnowski –Ciecz nienewtonowska.

Zostały pokazane cechy „dziwnej” cieczy, każdy mógł się o nich przekonać namacalnie (dosłownie). Rzeczywistość została ubarwiona barwnikami spożywczymi. Pokaz wzbogacił taniec cieczy na głośnikach. Niestety nie wpadliśmy jeszcze wtedy na to, żeby dokumentować nasze poczynania zdjęciami:)

2. Rafał Dziurdziak i Piotr Tabaka - Magiczny ssący słoik…

Pokazane zostało jak odwrócony słoik po wypaleniu się w nim płomienia zasysa wodę do środka

sztuczka z widelcem, łyżką i zapałką

oraz jak z cytryny, czy ziemniaka można zrobić bateryjkę. Wszystko opatrzone naukowym wyjaśnieniem. Najwięcej czasu zabrało nam testowanie różnych ogniw z materiałów, które mieliśmy „pod ręką”

.

3. Piotr Jankowski i Dawid Kuźniewski – działo Gaussa.

Mieliśmy okazję usłyszeć i zobaczyć co to takiego, jak działa i o możliwych zastosowaniach

.

4. Mateusz Strząska i Damian Sierociński - Zjawisko rezonansu.

Przypomnieliśmy sobie na czym to zjawisko polega. Zaprezentowano je nam w sposób ”naukowy”, za pomocą przygotowanego modelu

i w sposób bardziej „rozrywkowy” i przyjemny

Zdjęcia : R. Dziurdziak, Opis: Fineasz