Jubileusze Szkoły

55 lat Liceum

29 września 2006 roku Kościuch hucznie obchodził swoje 55 urodziny. Jak na przyjęcie urodzinowe przystało, nie zabrakło znamienitych gości, prezentów oraz tortu. Prezentem najbardziej oczekiwanym było uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej. Ale zacznijmy od początku...

Przygotowania do Jubileuszu trwały kilka miesięcy, ale to przede wszystkim ostatnie tygodnie były okresem wzmożonej pracy - Dyrekcji, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły oraz, oczywiście, uczniów. Dla upamiętnienia uroczystości zaprojektowano nowy element stroju galowego - biały, jedwabny szal z podobizną naszego patrona.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele św. Kazimierza w Pruszkowie. Homilię wygłosił Ksiądz Dziekan Józef Podstawka, głos zabrała także była dyrektor naszego liceum, pani Alicja Trefler. Po zakończeniu mszy goście oraz uczniowie wraz z nauczycielami, wzbudzając nieukrywane zainteresowanie pruszkowiaków, przeszli ulicami miasta przed budynek szkoły. Tam, ustawieni w szpaler, uczniowie i pedagodzy witali przybywających gości, którzy tłumnie gromadzili się przed wejściem do nowej sali gimnastycznej. Przecięcie wstęgi i uroczyste otwarcie sali było wstępem do rozpoczęcia oficjalnej części obchodów. Białą wstęgę z licznymi wizerunkami Tadeusza Kościuszki przecinali wspólnie Starosta Powiatu Pruszkowskiego, pani Elżbieta Smolińska, Mazowiecki Kurator Oświaty, pan Grzegorz Tyszko, była Dyrektor szkoły, pani Alicja Trefler, przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, pani Maria Kwasiborska-Sybilska, przewodnicząca Rady Szkoły, pani Ewa Kominek, wiceprezes PBU Dorbud S.A. Kielce, pan Wojciech Radon oraz Monika Morawska, uczennica klasy I b i Piotr Warsztocki - przedstawiciel absolwentów.

Kiedy wszyscy goście zajęli już swoje miejsca, głos zabrali gospodarze tego wyjątkowego dnia - pan dyrektor Leszek Skrzypczak, pani dyrektor Barbara Pieścik oraz absolwentka roku 2005/ 2006 Edyta Deluga. Powitali oni zaproszonych - władze powiatu i miasta, mazowieckiego kuratora oświaty, dyrektorów i kierowników zaprzyjaźnionych szkół oraz instytucji kultury, byłych pedagogów, absolwentów, uczniów, rodziców. Ksiądz Dziekan dokonał poświęcenia nowej sali i rozpoczęły się przemówienia oraz składanie życzeń urodzinowych.

Pani Elżbieta Smolińska, absolwentka naszej szkoły, podkreśliła wagę kościuszkowskiej tradycji, wiceprezydent Pruszkowa, pan Andrzej Królikowski, podarował Kościuchowi sprzęt sportowy, pani Alicja Trefler wspominała dawne czasy i swoich uczniów. Prezes Zarządu Powiatowego LOK, pan Ireneusz Pisarski wręczył majorowi Henrykowi Bakalarskiemu złotą, a dyrektorowi szkoły - srebrną odznakę za szczególne zasługi w krzewieniu idei propagowanych przez Ligę Obrony Kraju. Nasi uczniowie również zostali odznaczeni - zdobyli bowiem pierwsze miejsce w niedawnych zawodach strzeleckich.

Uroczystość uświetnił program pod tytułem Każde pokolenie ma swój czas... przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod opieką pani Zofii Czuryłło. Niejednemu absolwentowi łezka zakręciła się w oku na wspomnienie dawnych lat. Aktorzy zasłużyli na gorący aplauz, a największe przeboje kolejnych pokoleń w ich wykonaniu długo pozostaną widzom w pamięci.

Po zakończeniu tej części uroczystości goście udali się na zwiedzanie nowego budynku szkoły. Kościuch wzbogacił się bowiem nie tylko o nowoczesną salę gimnastyczną, lecz także o przestronny hol oraz sale lekcyjne, gabinety pedagoga i psychologa szkolnego. Następnie goście zostali zaproszeni na poczęstunek, którego główną atrakcją był tort urodzinowy. Długo jeszcze trwały rozmowy i wspominki, odnajdywali się dawni przyjaciele ze szkolnej ławy, spotkali się uczniowie i ich ulubieni nauczyciele sprzed lat.

Teraz pozostaje nam tylko oczekiwać kolejnych - sześćdziesiątych już - urodzin naszej szkoły.

Autor Katarzyna Zegadło