Aktualności

  • Projekt Unijny- zajęcia z biologii

    27 października ruszyły zajęcia koła biologicznego, utworzonego w ramach Projektu Unijnego prowadzone przez p. Agnieszkę Armista. Dziesięć osób z naszej szkoły interesujących się naukami biologiczno-chemicznymi  spędziło bardzo miło i pracowicie czas, poznając reakcje wykrywania związków organicznych w żywności. Otrzymywaliśmy szokujące efekty podczas przeprowadzanych prób Tollensa, Trommera czy reakcji ksantoproteinowej. Nauczyliśmy się również wyodrębniać DNA z kiwi bądź ziemniaka. Na koniec przeprowadziliśmy doświadczenie badające zjawisko osmozy, opracowaliśmy wyniki i wyciągaliśmy wnioski. Dzień był niezwykle przyjemny. Szkoda tylko że przy dobrej zabawie czas tak szybko mija ...
    Zajęcia odbyły się w pracowni chemicznej.
    Serdeczne podziękowania dla p. Anny Koprowskiej za cenne chemiczne wskazówki, które pozwoliły sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić zajęcia.

  • Z wizytą w Senacie

    Z wizytą w Senacie

    Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela historii p.Małgorzaty Rzewnickiej w dniu 6 listopada 2018r. brali udział w sesji naukowej organizowanej przez Senat RP i Instytut Pamięci Narodowej na temat odbudowy państwa polskiego a w szczególności prawa i polityki historycznej po 1918 r. Była to ciekawa lekcja historii,umożliwiająca pogłębienie wiedzy w tym zakresie.Dodatkowym walorem było wsłuchanie się w panel dyskusyjny, w którym ostro acz z pełną kulturą prowadzono spór merytoryczny.  

  • Herbatka u Tadka

    Herbatka u Tadka
  • Konkurs "Opowieści fizyczne"

    Zamieszczam drugą serię zdań konkursowych i zachęcam do udziału.Na rozwiązania czekamy do końca miesiąca.

    I. Miklaszewska
    Seria_2.doc

  • Artystyczny wyjazd w ramach projektu obywatelskiego " Cienie i blaski"

    Artystyczny wyjazd w ramach projektu obywatelskiego " Cienie i blaski"

    25.10.2018 - Kolejny artystyczny wyjazd w ramach projektu obywatelskiego " Cienie i blaski", tym razem Płock : niepodległościowy spektakl "Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły', potem interesujące spotkanie z reżyserem spektaklu i dyrektorem p. Zygmyntem Mokrowieckim. Spacer po mieście , luk na Wisłę przy Katedrze i deser : lekkie, zwiewne, roślinne, pełne cudownie zdobionych przedmiotów życia codziennego Muzeum Secesji.   http://www.malanowicz.eu/mm/pasje/foto/muzeum_secesji/secesja.htm Dziękujemy szolnemu koordynatorowi projektu p. Izabelli Przybył i opiekunowi p. Ewie Kuzieli - delegaci z 1e, 2d, 2e.
              

  • Apel upamiętniający sylwetkę Jana Pawła II

    Apel upamiętniający sylwetkę Jana Pawła II

    W czwartek 25 października 2018 uczniowie klas I, II I III pod opieką nauczyciela religii p. Zofii Zawadzkiej przygotowali apel upamiętniajacy sylwetke papieża Jana Pawła II. W tym roku 16 października 2018 roku obchodzilismy 40 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Uczniowie przyblizyli biografię papieża oraz zaprezentowali poezję Jana Pawła II, która skłoniła wszystkich w tym dniu do refleksji.
                            

  • Ślubowanie klas I

    18 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas I. Uroczystość uświetnili znakomici goście: Starosta Pruszkowski p. Maksym Gołoś, Przewodnicząca Rady Powiatu p. Maria Makowska, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji  p. Mirosława Śliwińska, proboszcz parafii Św. Kazimierza w Pruszkowie ks. Marian Mikołajczak  oraz Przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Karlewicz. Po oficjalnym powitaniu, uczniowie klas I ślubowali na sztandar powtarzając słowa roty. Nastepnie uczniowie pocztu sztandarowego klas III przekazali uroczyście sztandar klasom II.Po cześci oficjalnej zaprezentowano część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas III oraz II B pod opieką nauczycielek języka polskiego p. Anety Rachtan oraz p. Elżbiety Kułak.

  • .

  • PROJEKT UNIJNY W LO IM. T.KOŚCIUSZKI W PRUSZKOWIE

    PROJEKT UNIJNY W LO IM. T.KOŚCIUSZKI W PRUSZKOWIE

    Rekrutacja na zajęcia Projektu Unijnego od poniedziałku
    8 października 2018 roku do czwartku 11 października do godz. 14.00 w sekretariacie szkolnym.

    Rodzaje zajęć: 1. Programowanie/kodowanie
                             2. Koło informatyczne
                             3. Koło doświadczalne z biologii
                             4. Młody naukowiec
                             5. Koło filmowe
    Oświadczenia oraz druki do pobrania w zakładce Projekt Unijny powyżej.Liczba miejsc ograniczona.

  • Konkurs "Ryngraf Polski -szkaplerz duchowy" -w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Regulamin konkursu w linku poniżej:
    KONKURS_Ryngraf.doc

    Prezentacja:
    Tradycja_Ryngrafu__.pptx

    Kontakt w sprawie konkursu- p. Zofia Zawadzka, doradca metodyczny religii

  • Gra miejska „Pruszków 1939 – 1945”.

    Gra miejska „Pruszków 1939 – 1945”.

    2 października 2018 roku na terenie Pruszkowa została przeprowadzona gra miejska „Pruszków 1939 – 1945”. Wzięli w niej udział uczniowie szkół z terenu miasta. Wśród uczestników tego wydarzenia znalazła się drużyna uczniów z klasy 2b Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Celem tej gry było przybliżenie wiedzy o okupacyjnej historii Pruszkowa, życiu codziennym jego mieszkańców oraz działalności konspiracyjnej w okupowanym przez Niemców mieście
                                                                                                                                                                       .

  • Marsz "Tędy przeszła Warszawa"

    Marsz "Tędy przeszła Warszawa"

    30.09.2018 młodzież z naszego liceum pod opieką p. Małgorzaty Rzewnickiej wzięła udział w  żywej lekcji historii.Był to przemarsz ulicami Pruszkowa w strojach z epoki.Uroczystość pod hasłem "Tędy przeszła Warszawa". Marsz pamięci więżniów obozu DULAG 121 i niosącym im pomoc pozwoliła wyzwolić uczucia empatii tym,którzy wzięli udział w inscenizacji.
       

  • Gratulacje dla naszych dziewcząt!!!

    Gratulacje dla naszych dziewcząt!!!
  • III E na FESTIWALU NAUKI 26-28.09.2018r.
    05.10.2018

    Pod czujnym okiem wychowawczyni p. A. Armisty i za-cy wychowawcy p. A. Hill-Gaweł 26.09. środa - INSTYTUT BIOLOGII DOŚWIADCZALNEJ PANIM. M. NENCKIEGOMieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez dr Katarzynę Bartkowską na temat: „ Co się kryje w głowie czyli tajemnica powstania i budowy mózgu”
    Mózg to niezwykle złożony narząd, kierujący wszystkimi funkcjami organizmu.  Ze względu na swoje znaczenie dla całego organizmu oraz kruchość jego budowy, schowany jest pod kilkoma „warstwami” ochronnymi takimi jak opony mózgu i czaszka. Jest to główne centrum odbierające i przetwarzające docierające informacje ze środowiska i z wnętrza ciała. Mózg to bardzo skomplikowana struktura, w której każdy, nawet najmniejszy element jest niezbędny dla funkcjonowania całości. Dlatego bardzo ważny jest proces prawidłowego formowania się poszczególnych jego elementów. Wykład przybliżył nam mechanizmy rozwoju ośrodkowego układu nerwowego kręgowców, a więc mózgu i rdzenia kręgowego. Omówione zostały poszczególne etapy formowania się złożonej struktury od zarodka do dorosłości.  Przedstawione zostały elementy mózgu. Omówione zostały różne rodzaje komórek nerwowych i sposoby ich generacji, rodzaje podziałów, miejsce ich namnażania i przemieszczania się oraz sposób formowania funkcjonalnych połączeń.  Odpowiedziano na pytanie, jakie geny kontrolują powstawanie tej struktury i czy można nimi sterować. Co robić aby rozwój mózgu przebiegał prawidłowo i warunkował niezaburzone jego późniejsze funkcjonowanie. Jak to jest, że mimo takiej samej budowy anatomicznej, każdy mózg ludzki jest inny
    27.09. czwartekWydział Medycyny weterynaryjnej szkoły Głównej Gospodarstwa wiejskiegoOdbyliśmy bardzo ciekawe zajęcia w Laboratorium toksykologicznym, które poprowadziły dr Magdalena Chłopecka i dr Marta Mendel. Dzięki temu mogliśmy się już poczuć jak studenci. Skorzystaliśmy z zaproszenia do świata toksykologii, w którym, pod okiem prowadzących staraliśmy się rozwikłać ciekawe zagadki zatruć. Samodzielnie przygotowywaliśmy materiał do badań oraz wykonaliśmy izolacje substancji przy pomocy metod dostosowanych do właściwości fizyko-chemicznych szukanych trucizn. Na przykładzie całego toku postępowania podejmowanego w przypadku podejrzenia zatrucia udowodniliśmy, że toksykolog to człowiek wielu pasji: lekarz klinicysta, patolog, chemik, biolog i……detektyw!
    28.09. piątekWydział biologii Uniwersytetu warszawskiego. W ostatnim dniu naszych festiwalowych zmagań wysłuchaliśmy wykładu prowadzonego przez dr hab. Edytę Brzóskę – Wójtowicz i dr Iwonę Grabowską – Kowalik na temat: „Od degeneracji do rekonstrukcji – tajemnice regeneracji mięśni szkieletowych. Podczas wykładu zostały nam zaprezentowane najnowsze doniesienia naukowe dotyczące regeneracji mięśni i badań nad wspomaganiem tego procesu oraz mobilizacji komórek macierzystych do uszkodzonej tkanki. Warto było skorzystać z oferty FESTIWALU NAUKI 2018!!! Mieliśmy ponadto możliwość obejrzeć wyższe uczelnie z bliska, poczuć tę atmosferę i zdecydować niektórzy, gdzie będziemy studiować już niedługo. Klasa IIIE z wychowawczynią

  • Wykłady z fizyki i astronomii!

    Wykłady z fizyki i astronomii!

    Rozpoczynają się wykłady z fizyki i astronomii.Wykłady z astronomii odbywają się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (Warszawa, ul. Bartycka 18) o godzinie 18.
    Pierwszy wykład 08.10.2018r. Szczegóły na stronie www.camk.edu.pl i na plakacie w załączniku. camk_jesien18.pdf
    Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przygotował dwa rodzaje wykładów, które odbywają się w Sali 0.03 Wydziału (Warszawa, ul. Pastera 5):
    Zapytaj fizyka -  raz w miesiącu w czwartki. Pierwszy wykład 25.10 o godzinie 17:15 „Abstrakcja w nauce i sztuce”
    Wykłady sobotnie – 10 – 11:30 i 12 – 13:30. Pierwszy wykład 20.10.2018r. „Od muzyki do fizyki”
    Program wykładów w serii jesiennej na stronie:  http://www.fuw.edu.pl/wo/?id=103 .
    Więcej informacji: www. fuw.edu pl
    Gorąco zachęcam do udziału- nauczyciel fizyki I.Miklaszewska

  • Szkolny Konkurs Fizyczny: "Opowieści fizyczne"

    Szkolny Konkurs Fizyczny: "Opowieści fizyczne"

    Szkolny Konkurs Fizyczny: "Opowieści fizyczne".Zachęcam da udziału, regulamin i pierwsza seria zadań w załączeniu.-nauczyciel fizyki I. Miklaszewska
    seria1.docx
    regulamin_2151_.docx

  • Wyjazd integracyjny klas pierwszych za nami !

    Wyjazd integracyjny klas pierwszych za nami !

    W dniach 26-28 wrzesnia 2018 r. klasy pierwsze wraz z wychowawcami i nauczycielami udały sie na wyjazd integracyjny na Mazury. Klasy chętnie tańczyły w rytmach disco polo na dyskotece, śpiewały piosenki Czesława Niemena piekąc kiełbaski na ognisku i żwawo wchodziły na ściankę wspinaczkową. Mimo deszczowej pogody udało się zrealizować wszystkie punkty programu, a uczniowie wrócili zadowoleni. Cel integracja został osiągnięty. Dziękujemy opiekunom i uczniom!

     

  • Wycieczka II D do Łazienek

    Wycieczka II D do Łazienek

    28.09.2018 -klasa 2d z Wychowawcą P.Przybył i opiekunem P.Zamkowską odwiedziła Łazienki Królewskie :  tym razem przewodnikami byli sami uczniowie, każdy starał się , aby jego wystąpienie było interesujące i oryginalne, najłatwiejsze zadania miała Wiktoria , która omawiała teatr i  wykorzystała swoje umiejętności aktorskie.
     

  • SPOTKANIE Z POLITECHNIKĄ WARSZAWSKĄ W KOŚCIUCHU.

    SPOTKANIE Z POLITECHNIKĄ WARSZAWSKĄ W KOŚCIUCHU.

    29 września 2018 (sobota 10.00 sala 8 ) rusza kolejna edycja SPOTKAŃ Z POLITECHNIKĄ WARSZAWSKĄ W KOŚCIUCHU.

    Zapraszamy obecnych i przyszłych uczniów oraz inne osoby zainteresowane do udziału w WYKŁADACH I WARSZTATACH.

    zapisy wymagane ,szczegóły tutaj: http://kosciuch.mini.pw.edu.pl/node/3

  • Wycieczka III A i III B do Krakowa
    27.09.2018

    Klasa III A oraz III B odwiedziły Kraków. Uczniowie wzieli udział w warsztatch w Synagodze, w warsztatach edukacyjnych w Teatrze Słowakiego oraz złożyły kwiaty na rynku pod tablicąTadeusza Kosciuszki.

strona:

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
    ul. Kościuszki 38
    05-800 Pruszków
  • 22 758 63 73
    511 817 698

Galeria zdjęć