Dnia 20 grudnia klasa 1e wybrała się do Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Mali Olimpijczycy” w Pruszkowie, gdzie wystawiła jasełka bożonarodzeniowe. Dzieci były zachwycone występem naszych licealistów, co można było wywnioskować po ich zadowolonych twarzach oraz wkładzie w przedstawienie – tańczyli i śpiewali razem z aktorami.
Wyrazem wdzięczności za przedstawienie historii Jezusa, każda grupa wręczyła klasie drobny upominek, którym następnie została udekorowana ich sala.Następnego dnia ci sami uczniowie wybrali się do Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek”. Na początku było widać strach i zdenerwowanie na twarzach związany z publicznością składającą się z dzieci, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. Jak później przekonali się uczniowie – są to ludzie tacy sami jak wszyscy, a ich radość z otrzymanych na koniec występu własnoręcznie wykonanych prezentów była nie do opisania.
Oba występy dostarczyły klasie 1e ogromnego doświadczenia oraz radości, jak również pozwoliły na jeszcze lepszą integrację ze sobą.
W piątek 22 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się Wigilia Szkolna. Dzień rozpoczął się od konkursu na najładniej udekorowaną świątecznie salę lekcyjną. Specjalnie powołane jury obejrzało wszystkie sale i wypełniając specjalne karty z punktami zdecydowało, że ex aequo wygrały dwie klasy: II B oraz klasa IB. Kolejne miejsca zjęła klasa II D i III E.
Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją spotkali się na sali gimnastycznej na wspólne kolędowanie. Naszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Starosta Pruszkowski p. Maksym Gołoś wraz z członkiem Zarządu Powiatu Pruszkowskiego p. Dariuszem Nowakiem oraz dyrektor Przychodni Pedagogiczno-Psychologicznej p. Monika Gromadzińska-Miszczak.
Wspólne spotkanie rozpoczęło się od wystawienia jasełek przez klasę Ie . Nastepnie każda klasa prezentowała wybraną przez siebie kolędę. Jako ostatnia zaprezentowała się również rada pedagogiczna liceum, która wykonała kolędę " Przybieżeli do Betlejem". Następnie uczniowie udali się do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się wigilie klasowe.
Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
przyniesie Państwu spokój i radość.
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2018 obdaruje Państwa
pomyślnością i szczęściem.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Pracownicy i Uczniowie
Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki
w Pruszkowie
Dnia 14.12.2017r. reprezentacja klasy 3e z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, złożona z Kamili Krasuskiej (przewodniczącej klasy) i Kacpra Kryszczuka, wyruszyła do domu dziecka w Krasnymstawie w jednym celu- uszczęśliwić pięćdziesięcioro troje dzieci. Klasa o profilu biologiczno chemicznym dołączyła się do akcji „Maskotka dla malucha” organizowanej przez Szkołę Podstawową im. Witolda Doroszewskiego w Nadarzynie, która pomaga dzieciom doświadczyć dobra innych ludzi.
Zaraz po dotarciu na miejsce przedstawiciele akcji zostali ciepło przywitani przez dyrekcję i opiekunki domu dziecka. Chwilę później oprowadzono ich po ośrodku. Około godziny szesnastej rozpoczęła się symboliczna wigilia. Wszyscy razem zaśpiewali kolędy, dzieci przedstawiły jasełka, a następnie wszyscy wspólnie zjedli ciepły poczęstunek. Później nastąpiło przemówienie pani dyrektor. W dalszej kolejności przedstawiciele 3e, przebrani za śnieżynki, rozdawali prezenty wraz ze Św. Mikołajem. Po czym wszyscy dostali odrobinę czasu do spędzenia go z dziećmi na oglądaniu ich zabawek, wspólnej zabawie oraz na dzieleniu się radością.
Po wszystkim reprezentacja akcji otrzymała oficjalne podziękowania i uściski od szczęśliwych dzieci. Odjeżdżając dostali kolejną dawkę uśmiechów i w ten sposób zakończyła się wspaniała i owocna wizyta mająca na celu namalowanie uśmiechów na twarzach dzieci, które doświadczyły wielu trudności w życiu.
11 grudnia 2017 roku uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielem p. Jolantą Grzegorczuk wzięli udział w spotkaniu w Muzeum Dulag, organizowanym przez muzeum we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Spotkanie to było inauguracją „Akademii Niepodległości”- cyklu spotkań poświęconych odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. W Muzeum Dulag 121 spotkanie otworzył prof. Jerzy Eisler, a wykład inauguracyjny „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej” wygłosiła dr Anna Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
W dniach 9-10 grudnia w naszej szkole odbył się finał akcji Szlachetna Paczka. Dzięki ofiarnosci naszych uczniów organizatorzy akcji w naszym liceum mogli przekazać paczki dodatkowej rodzinie! Brawa dla uczniów !!!
Wielki sukces naszego ucznia!!! Marcin Rajchemba z klasy II b zdobył II miejce w konkursie recytatorskim "Fascynacje". Marcin doskonale wyrecytował fragment " Ferdydurke" W. Gombrowicza., co spotkało się z olbrzyminm aplausem publicznosci.Serdecznie gratulujemy !!!
W dniu 7.grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyły się zawody powiatowe w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczęta zajęły I , a chłopcy II miejsce w Powiecie Pruszkowskim. Obie drużyny awansowały do rozgrywek międzypowiatowych. Gratulujemy !!!!
SKŁAD DZIEWCZĄT: Karolina Wysocka 3 C, Zuzanna Zaborska 3 B, Zofia Leśnik 1 E
SKŁAD CHŁOPCÓW: Daniel Szot 3 C, Konrad Molka 2 D, Antoni Czyżkowski 1 D
5 grudnia, w dzień tuż przed mikołajkami wyruszyliśmy z samego rana do Ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.
Na miejscu czekała już na nas pani, która poprowadziła ciekawy wykład na temat różnorodności roślin na świecie. Przy pomocy prezentacji multimedialnej w bardzo interesujący sposób opowiedziała nam o ciekawostkach związanych z różnymi roślinami. Dowiedzieliśmy się jak nazywa się najwyższe drzewo na świecie, ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce oraz ile kosztuje najdroższa na świecie kawa. Nie zabrakło oczywiście małego quizu, w którym kilka osób wygrało broszurki o banku nasion w Powsinie. Następnie podzieliliśmy się na 2 grupy. Jedna poszła do banku nasion, a druga na zajęcia z mikroskopowania. Naszym zadaniem było stworzenie własnych preparatów, co było świetną zabawą a jednocześnie szansą na utrwalenie umiejętności nabytych w liceum pod czujnym okiem pani prof. Agnieszki Armisty. Po tym poszliśmy do sali, w której mieliśmy możliwość obejrzenia naszych "dzieł" pod mikroskopem, o którym może pomarzyć nie jedna placówka. Wszystko obserwowaliśmy na ekranie podłączonym do mikroskopu. Szukaliśmy pantofelków, obserwowaliśmy rozwielitkę oraz aparaty szparkowe roślin. Gdyby nie goniący nas czas moglibyśmy tam siedzieć jeszcze dłużej i obserwować w wielkim powiększeniu różne zjawiska z mikroświata jednak później wcale nie było gorzej. Poszliśmy do banku nasion, gdzie przywitali nas pracownicy i zaczęli opowiadać o instytucji oraz jak to wszystko działa. Niektóre nasiona były zamrażane w lodówkach, których temperatura musiała być odpowiednia do wymagań określonych gatunków, inne za pomocą ciekłego azotu w kapsułach a wszystko po to, żeby móc za kilkaset lat zwiększyć populacje danego gatunku lub ochronić go przed całkowitym wyginięciem. Na koniec została najlepsza część czyli zwiedzanie. Spacerowaliśmy po ogrodzie a przewodniczka opowiadała ciekawostki o różnych roślinach. Mieliśmy też możliwość wejścia do szklarni i tam zaczęły się prawdziwe sesje zdjęciowe. Nie mogliśmy się napatrzeć na te piękne egzotyczne krzewy i drzewa.
Kiedy wracaliśmy wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że to była jedna z najlepszych wycieczek szkolnych na jakiej byliśmy.
Dnia 30.11.2017 klasy ID , IID wraz z wychowawczyniami p. I.Przybył i p. E.Kułak pojechały na wycieczkę do Warszawy w celu zwiedzania najciekawszych atrakcji w tym mieście. Uczniowie obejrzeli między innymi ekspozycję czcionek artystycznych oraz IX edycję wystawy Coming out prezentującą najlepsze prace dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa miała trzy piętra, na którym laureaci umieścili swoje prace plastyczne lub filmy prezentujące najróżniejsze spojrzenia na świat i naturę, która nas otacza. Prace miały informacje o promotorach – profesorach ASP i opisy ( niektóre dla nas zaskakujące). Kolejnymi punktami wycieczki był zabytkowy budynek Reduty Banku Polskiego i biurowiec autorstwa sir Normana Fostera „Metropolitan” przy pl. Piłsudskiego.
W dniu 28 listopada uczniowie klas 2A, 2B i 2E uczestniczyli w wycieczce do Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Wizyta rozpoczęła się krótkimi warsztatami, które były poświęcone zagadnieniom związanym z promieniotwórczością jądrową i jej zastosowaniem. Licealiści wraz z nauczycielami poznali zasady działania, konstrukcję i zastosowanie reaktorów badawczych, a następnie zwiedzili reaktor „Maria”. Kolejnym punktem programu były bardzo ciekawe wykłady z pokazami pt. „Promieniotwórczość, promieniowanie α, β, γ” oraz „Promieniowanie jonizacyjne”. O godzinie 16.00 zakończyliśmy naszą wizytę i udaliśmy się w drogę powrotną.