Aktualności

  • Projekt ,,Kartki z serca”

    Projekt ,,Kartki z serca” zachęca uczniów do tworzenia kartek z życzeniami dla samotnych osób starszych. Kartki powstaną podczas warsztatów oraz samodzielnej inicjatywy uczniów zachęconych plakatami - ogłoszeniami. Organizatorzy projektu przekażą kartki podopiecznym Domów Seniora. Grupa z klasy 2B: Dominika Grodzka, Antonina Pietrzak, Sebastian Zdunek.

  • Zwolnieni z Teorii

    Z przyjemnością przedstawiamy nasz projekt: WF to nie wszystko!, którego kierowniczką jest Julia Pociej z klasy 2B. Innymi osobami uczestniczącymi w projekcie są: Aleksandra Sypniewska 2B, Emilia Michalska 2B, Wiktoria Korzeń 2B oraz Katarzyna Porosińska również z klasy 2B.Nasz projekt ma na celu podniesienie poziomu aktywności fizycznej wśród młodzieży oraz propagowanie prowadzenia zdrowej, zbilansowanej diety. Chcemy dotrzeć do aż 5000 osób, poprzez media społecznościowe takie jak instagram czy tik tok.Aby zdobyć planowaną liczbę beneficjentów zamierzamy aktywnie prowadzić wywiady o tematyce sportowej i dietetycznej, regularnie wstawiać edukacyjne posty na naszego instagrama, zaprosić ciekawe osoby, które mogłyby przeprowadzić edukacyjne warsztaty.Serdecznie zachęcamy do wspierania naszego projektu w mediach społecznościowych oraz do udziału w naszych wywiadach!Pamiętajcie, WF to nie wszystko!

  • Zwolnieni z Teorii

    Cześć, jesteśmy z klasy 2B i chciałybyśmy zaprezentować nasz projekt. Organizujemy Akcję Czerwoną Flagę, której celem jest uświadomienie i wyczulenie młodzieży na niebezpieczeństwa, które mogą się nam kiedyś przydarzyć i nauczyć nastolatków technik samoobrony, które kiedyś mogą uratować im życie. Prowadzimy konto na instagramie o nazwie: akcjaczerwknaflaga dzięki czemu możemy przekazywać nasze treści poza granice Pruszkowa. Dla naszej lokalnej młodzieży przewidujemy warsztaty samoobrony, które zostaną przeprowadzone przez profesjonalistę wiosną 2025 roku.Do naszego zespołu należy 5 uczennic z klasy 2B: Karina Podgórna, Martyna Karwowska,Nadia Przybyłek, Julia Żukowska i Julia Rzeszot.

  • PROJEKT SPOŁECZNY @zwolnieni_z_teorii 

    Stres to nasz codzienny towarzysz. Uczymy młodzież, jak go zrozumieć i z nim żyć. Razem znajdźmy spokój!
    https://www.instagram.com/odstresowani_?igsh=MTlqZ2FvdXhreDZkeQ==

  • Zwolnieni z Teorii

    Nazywamy się “Zostań mistrzem wiedzy”Projekt tworzą: Hanna Adamska, Małgorzata Maślińska, Lena Andrzejewska, Anna Gamza, Alicja Jaroń, Hanna Jarosz z klasy 2B w LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie.Nasz projekt dotyczy pokazaniu młodzieży w kilku szkołach podstawowych efektywnych i przyjemnych metod uczenia się w formie warsztatów i promocji w postaci ulotek i plakatów.

  • Finał Memoriału im. U. Marciniak

    Z wielką przyjemnością informuję, że do finału Memoriału im. U. Marciniak organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej dostało się dwoje naszych uczniów: Marysia K. i Maciek K. (klasa 4D). Marysia dalej powalczyła w WIELKIM FINALE. Wielkie gratulacje!!!

  • „Światła historii” - Powstanie Warszawskie

    24 marca br. uczniowie klas 1B, 2B i 3B wraz z opiekunami, obejrzeli multimedialny spektakl przygotowany w ramach projektu „Światła historii” - Powstanie Warszawskie. Prowadzenia spektaklu i narracji podjął się Bartosz Wicher student Warszawskiej Szkoły Filmowej, któremu udało się nawiązać żywą relację z młodą widownią. Niezapomniane wydarzenia okresu Powstania Warszawskiego pokazane oczami młodych i najmłodszych cywilów zrobiło na zebranych niesamowite wrażenie. W drugiej części spotkania wyświetlony został film „Kurier” poświęcony pamięci Jana Nowaka Jeziorańskiego, którego akcja trzymała w napięciu do ostatniego kadru. Piękne kino historyczne warte obejrzenia. Polecamy tym, którzy filmu nie widzieli.

  • Zajęcia w laboratoriach Bio Centrum Edukacji Naukowej

    24 marca br. klasa 1A była na zajęciach w laboratoriach Bio Centrum Edukacji Naukowej. Uczniowie poznawali budowę komórki oraz różnice między komórkami roślin, zwierząt oraz grzybów. Oglądając swoje własne komórki dowiedzieli się jak wyglądają komórki człowieka, jakie występują struktury i do czego służą.

    Najwięcej uwagi poświęcono strukturom tj. błona komórkowa i jądro komórkowe – to one były tematem eksperymentów. Uczniowie zrozumieli, co oznacza, że błona jest półprzepuszczalna i dlaczego jest to takie ważne. Podczas warsztatów nauczyli się przygotowywać preparaty mikroskopowe z własnych komórek nabłonkowych, barwić je i obserwować pod mikroskopem.

    Te zajęcia to nie tylko świetna okazja, by poznać tajniki biologii, ale także nauczyć się planowania eksperymentów naukowych.
    Do zobaczenia BIOCEN

  • Srebro w zawodach międzypowiatowych w siatkówce dziewcząt

    W dniu dzisiejszym odbyły się międzypowiatowe zawody w piłce siatkowej dziewcząt w Międzyborowie. Nasze uczennice zaprezentowały się znakomicie kończąc udział w zawodach na 2 miejscu. Do złota czy awansu do kolejnego etapu zabrakło niewiele. W finale musieliśmy uznać wyższość drużyny z Grodziska Mazowieckiego. Gratulacje dla naszych dziewczyn oraz podziękowania dla wszystkich drużyn biorących udział w turnieju, który stał na bardzo dobrym poziomie.

  • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - 21.03.2025 🌷🌸🌼🥰🌼🌸🌷

  • Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału o naszym liceum

  • Święto Patrona Szkoły-20 marca 2025

    W czwartek 20 marca br. nasza szkoła świętowała Dzień Patrona. W uroczystości wzięli udział członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego p. Patryk Grabowski, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji p. Mirosława Śliwińska oraz przedstwicielka urzędu Marszałkowskiego p. Agnieszka Kuźmińska.
    W trakcie uroczystości nasi uczniowie przedstawili piękny pokaz swoich zainteresowań i talentów, rozstrzygnięto konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o naszym patronie.
    Niespodzianką ze strony urzędu Marszałkowskiego było przyznanie szkole medalu Pro Mazovia oraz wręczenie ośmiu dyplomów uznania nauczycielom za wieloletnią, efektywną pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz cenny wkład w rozwój liceum Tadeusza Kościuszki.

     

  • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

    W dniu 20 marca br. Weronika Szklarska z klasy 4A wraz z opiekunem samorządu uczniowskiego p. Izabelą Królak złożyła kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Żbikowie.

  • WYJAZD DO LONDYNU - DZIEŃ 3.

    Ostatni dzień wyprawy do stolicy Wielkiej Brytanii mile zaskoczył nas piękną, pełną słońca pogodą. Udaliśmy się do Green Park, w którym można było zaobserwować ślady wiosny. Widzieliśmy Buckingham Palace, do którego weszliśmy bramą kanadyjską, a wyszliśmy bramą afrykańską kierując się do Clarence House – miejsca zamieszkania król Karola III i jego żony. Ponieważ widzieliśmy podniesiony sztandar królewski, wiedzieliśmy, że monarcha jest w pałacu. I mieliśmy szczęście – widzieliśmy królową opuszczającą Clarence House i … chyba króla (który był zbyt zajęty rozmową). Następnie obejrzeliśmy zmianę warty. Słuchając anegdot o królowej Wiktorii, lampach gazowych doszliśmy do St. James’s Palace (tu podłuchaliśmy opowieść innego przewodnika, że można wynająć 4 pokoje w tym pałacu za 5000 funtów miesięcznie, well … ). I tu nasza historia wyjazdu do Londynu zatoczyła koło i wróciliśmy koło National Gallery do Leicester Square z Mary Poppins. Co dobre kończy się, ale wspomnienia zostaną na zawsze

  • II Powiatowy turniej unihokeja z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa w ZSS

    W dniu 19 .03.25r odbył się II Powiatowy turniej unihokeja z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa w ZSS przy ul.Wapiennej.Udział brało 6 szkół średnich z Pruszkowa i Piastowa.Wszyscy walczyli i dobrze się bawili.Najważniejszy był udział, a nie wynik !!!

  • WYJAZD DO LONDYNU - DZIEŃ 2

    Dalszą eksplorację Londynu zaczęliśmy od lekcji historii, geologii, itp. w Muzeum Historii Naturalnej, po wyjściu z którego przywitało nas intensywne słońce, choć temperatura i wiatr nie były naszymi sojusznikami. Mieliśmy okazję podróżować nie tylko metrem, ale także londyńskimi autobusami, a zatem doświadczyliśmy uroków transportu publicznego (czytaj: korków). Potem zajrzeliśmy do świata haute couture i luksusu w Harrodsie. Był to przerywnik w poszerzaniu naszej wiedzy z historii Londynu, bowiem po tym znanym domu handlowym udaliśmy się do Monument, miejsca w którym zaczął się Great Fire of London w 1666. Żeby wzbogacić wiadomości o nowoczesnej architekturze przemieściliśmy się do najstarszej dzielnicy City of London z The Scalpel, the Cheese Grater, the Inside Out (biurowiec zbudowany odwrotnie niż inne - na zewnątrz znajdują się wszystkie instalacje), the Gherkin. Na Garden at 120 wjechaliśmy na taras widokowy. Spowrotem na ziemi, napotkaliśmy najstarszy kościół w Londynie All Hallows, London Bridge i usłyszeliśmy historię Tower of London (w tym o ścięciu dwóch żon króla Henryka VIII). Nie mogło zabraknąć tradycyjnych fish & chips (niektórzy wybrali hamburgery) w Traitors Gate, tym samym odtworzyliśmy sposób spędzania wolnego czasu mieszkańców Londynu z XV wieku (posiłek i oglądanie egzekucji). Dbając o dalszy rozwój udaliśmy się w okolice St. Paul’s Cathedral (strawa duchowa i historyczna) - zniszczonego w czasie Great Fire of London, weszliśmy na Millenial Bridge, gdzie mogliśmy podziwiać gumy do żucia zamienione w małe dzieła sztuki. Nacieszyliśmy nasze oczy widokiem the Globe i Tate Modern (strawa artystyczna). Obeszliśmy katedrę, wychodząc przez pierwszą bramę wjazdową do Londynu do Paternoster Square. Dotarliśmy do budynku sądu, minęliśmy miejsce, gdzie w dawnych czasach było „poidełko” z wodą. Zatrzymaliśmy się przy figurce złotego chłopca, która wyznacza granicę, gdzie wspomniany pożar już się zatrzymał. Naprzeciwko znajduje się budynek St. Bartholomew’s Hospital, z którego skoczył Sherlock Holmes (grany przez Benedicta Cumerbatcha) na zakończenie jednej ze swoich spraw detektywistycznych. Następnie dotarliśmy do tablicy pamiątkowej upamiętniającej Sir Wallace - bohatera Szkocji (historia opowiedziana w filmie „Braveheart”). Wróciliśmy ze świata filmowego do życia codziennego w Średniowieczu przechodząc przez starą bramę, zatrzymując się przy kościele położonym poniżej poziomu ulicy (choć dawniej kościoły usytuowane były powyżej). Linią metra Elizabeth Line dotarliśmy do Oxford Street (strawa zakupowa). Dzień zakończyliśmy więc nasyceni wiedzą.

  • WYJAZD DO LONDYNU - DZIEŃ 1.

    Nad chmurami piękne słońce, na dole okazało się, że jest dość chłodno (choć nie padało). Spod hotelu ruszyliśmy w trasę, mijając sklep charytatywny Marie Curie (zbierający fundusze na rzecz osób chorych na raka), linią metra Northern Line dotarliśmy do … Ministerstwa Magii. Ale zaraz, a gdzie wejście? (budka telefoniczna została zabrana, bo zbyt dużo turystów robiło zdjęcia). Minęliśmy pomniki poświęcone walczącym w czasie wojny, London Eye. Dotarliśmy do Houses of Parliament, Big Bena, dawnego opactwa Westminster, minęliśmy protestujących fryzjerów przeciwko nałożeniu VAT na usługi fryzjerskie. Próbowaliśmy zadzwonić z czerwonej budki, minęliśmy Cenopath (pomnik ku czci walczących w wojnach, pod którym każdego roku składane są wieńce z maków), 10 Downing Street, pomnik Kobiet Walczących w II wojnie światowej, konną straż na Whitehall, Fifth Plinth przed National Gallery z ciekawą instalacją oraz pomnikiem (nieciekawie potraktowanym przez gołębie). Przeszliśmy przez dzielnicę chińską, obok House of Spells, dotarliśmy do instalacji Forsaken, w której olbrzymia ameba próbowała nas wciągnąć … ale bezskutecznie. W British Museum czekała na nas wystawa obrazująca ile tabletek spożywamy w ciągu życia, posąg z Wysp Wielkanocnych, …, mumie i pomoc Sherlocka Holmes’a, żeby uciec z tego przybytku kultury. Na Picadilly Circus czekał na nas koncert z Upiora z opery, i telebim z reklamami. A na sam koniec zakupy w M&M, Lego i Tesco Express

  • Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą"-OPP

     

    Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie finansowe dla wyjątkowej dziewczynki.
    DANUSIA (9 lat) jest siostrą dwójki naszych uczniów oraz absolwenta Kościucha.
    Od 3,5 roku zmaga się z nowotworem rdzeniastym tarczycy. Choroba nie odpuszcza i konieczne są dalsze badania oraz ewentualne leczenie za granicą.
    Do tej pory rodzice dziewczynki dawali sobie radę sami, ale niestety z postępem choroby koszty stają się coraz wyższe.
    Wiemy, że społeczność Kościucha zawsze zdaje egzamin na 100%.
    Pomóżmy DANUSI wpłacając dobrowolne kwoty oraz przekazując 1,5% podatku (w formularzu PIT wpisz numer:  KRS 0000037904 w rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1,5%” podaj: 45059 Śliwińska Danuta)
    Udostępniamy zbiórkę fundacji, w której jest DANUSIA.
    Z góry bardzo dziękujemy za wpłaty!  https://dzieciom.pl/podopieczni/45059?fbclid=IwY2xjawJErv1leHRuA2FlbQIxMQABHaIWGW_G1QOKpwxCc-9eqbThbuR9kxkgCSzeEZH3YofDZHbDJBcNOkEh-w_aem_ycV4CYKXTwT64XyXJ_SkoQ
    RAZEM DAMY RADĘ!!!

  • Wycieczka do Londynu- druga grupa

    Przygodo ahoj! A tu peron 9 i 3/4 … A, nie! To inna bajka. Grupa uczniów z 2b, 2c, 2d, 2f i 3b wyrusza na wycieczkę do Londynu.
    Stay tuned …

  • Drużynowy międzynarodowy konkurs matematyczny Nabój

    W tym roku konkurs odbył się w piątek 14 marca, który był Światowym Dniem Liczby Pi. 
    Nabój to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody odbywają się jednocześnie w kilkunastu krajach i trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe.Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.
    Naszą szkołę podczas zawodów w Warszawie reprezentowały dwie drużyny:Juniorzy w składzie: Krzysztof Maziński 1E, Adam Michałowski 1E, Aleksander Kubiak 2D, Bartosz Papierz 2D, Aleksander Sollich 2Doraz Seniorzy w składzie: Antoni Kunicki 3D, Adam Zaręba 3E,Mikołaj Korzan 4D, Maciej Kozak 4D, Zbigniew Marchel 4D.
    Obie drużyny z wielkim zaangażowaniem walczyły o jak najlepszą lokatę do samego końca.
    Świetny wynik uzyskali Juniorzy, którzy zajęli 6 miejsce lokalnie,28 miejsce w Polsce i 102 miejsce na świecie.
    Seniorzy zajęli 89 miejsce w Polsce i 381 miejsce na świecie.Gratulujemy uzyskanych wyników!

strona:

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
    ul. Kościuszki 38
    05-800 Pruszków
  • 22 758 63 73
    511 817 698

Galeria zdjęć