5 grudnia, w dzień tuż przed mikołajkami wyruszyliśmy z samego rana do Ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.
Na miejscu czekała już na nas pani, która poprowadziła ciekawy wykład na temat różnorodności roślin na świecie. Przy pomocy prezentacji multimedialnej w bardzo interesujący sposób opowiedziała nam o ciekawostkach związanych z różnymi roślinami. Dowiedzieliśmy się jak nazywa się najwyższe drzewo na świecie, ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce oraz ile kosztuje najdroższa na świecie kawa. Nie zabrakło oczywiście małego quizu, w którym kilka osób wygrało broszurki o banku nasion w Powsinie. Następnie podzieliliśmy się na 2 grupy. Jedna poszła do banku nasion, a druga na zajęcia z mikroskopowania. Naszym zadaniem było stworzenie własnych preparatów, co było świetną zabawą a jednocześnie szansą na utrwalenie umiejętności nabytych w liceum pod czujnym okiem pani prof. Agnieszki Armisty. Po tym poszliśmy do sali, w której mieliśmy możliwość obejrzenia naszych "dzieł" pod mikroskopem, o którym może pomarzyć nie jedna placówka. Wszystko obserwowaliśmy na ekranie podłączonym do mikroskopu. Szukaliśmy pantofelków, obserwowaliśmy rozwielitkę oraz aparaty szparkowe roślin. Gdyby nie goniący nas czas moglibyśmy tam siedzieć jeszcze dłużej i obserwować w wielkim powiększeniu różne zjawiska z mikroświata jednak później wcale nie było gorzej. Poszliśmy do banku nasion, gdzie przywitali nas pracownicy i zaczęli opowiadać o instytucji oraz jak to wszystko działa. Niektóre nasiona były zamrażane w lodówkach, których temperatura musiała być odpowiednia do wymagań określonych gatunków, inne za pomocą ciekłego azotu w kapsułach a wszystko po to, żeby móc za kilkaset lat zwiększyć populacje danego gatunku lub ochronić go przed całkowitym wyginięciem. Na koniec została najlepsza część czyli zwiedzanie. Spacerowaliśmy po ogrodzie a przewodniczka opowiadała ciekawostki o różnych roślinach. Mieliśmy też możliwość wejścia do szklarni i tam zaczęły się prawdziwe sesje zdjęciowe. Nie mogliśmy się napatrzeć na te piękne egzotyczne krzewy i drzewa.
Kiedy wracaliśmy wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że to była jedna z najlepszych wycieczek szkolnych na jakiej byliśmy.
Dnia 30.11.2017 klasy ID , IID wraz z wychowawczyniami p. I.Przybył i p. E.Kułak pojechały na wycieczkę do Warszawy w celu zwiedzania najciekawszych atrakcji w tym mieście. Uczniowie obejrzeli między innymi ekspozycję czcionek artystycznych oraz IX edycję wystawy Coming out prezentującą najlepsze prace dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa miała trzy piętra, na którym laureaci umieścili swoje prace plastyczne lub filmy prezentujące najróżniejsze spojrzenia na świat i naturę, która nas otacza. Prace miały informacje o promotorach – profesorach ASP i opisy ( niektóre dla nas zaskakujące). Kolejnymi punktami wycieczki był zabytkowy budynek Reduty Banku Polskiego i biurowiec autorstwa sir Normana Fostera „Metropolitan” przy pl. Piłsudskiego.
W dniu 28 listopada uczniowie klas 2A, 2B i 2E uczestniczyli w wycieczce do Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Wizyta rozpoczęła się krótkimi warsztatami, które były poświęcone zagadnieniom związanym z promieniotwórczością jądrową i jej zastosowaniem. Licealiści wraz z nauczycielami poznali zasady działania, konstrukcję i zastosowanie reaktorów badawczych, a następnie zwiedzili reaktor „Maria”. Kolejnym punktem programu były bardzo ciekawe wykłady z pokazami pt. „Promieniotwórczość, promieniowanie α, β, γ” oraz „Promieniowanie jonizacyjne”. O godzinie 16.00 zakończyliśmy naszą wizytę i udaliśmy się w drogę powrotną.
20.11.2017 w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Wśród nagrodzonych była uczennica naszej szkoły Dominika Litwin z klasy II a. W spotkaniu uczestniczyło ponad 260 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele Kuratorium i Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dziś, 21 listopada, w naszym liceum przeprowadzono próbę ewakuacji liceum. Wszystko przebiegło bardzo szybko i sprawnie.
Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „EUREKA”
Rusza kolejna edycja konkursu. Odbędzie się on 08.03.2018r.
W ubiegłym roku szkolnym wielu uczniów naszej szkoły otrzymało w tym konkursie wyróżnienia a uczeń (już absolwent) Michał Olkowski zajął III miejsce w kraju.
Warto spróbować, gorąco zachęcam do udziału. Zapisy i wpłaty przyjmuję do 01.12.2017r.
Więcej informacji na stronie organizatora: www. eureka.suwikr.pl lub u mnie.
I.Miklaszewska
W czwartek 16 listopada odbyły sie szkolne obchody święta Niepodległości.Akademię przygotowała klasa II E z wychowawcą p. A.Armistą.
Uczniowie naszego liceum wzięli udział w sobotę 11 listopada w oficjalnych, powiatowych obchodach Świeta Niepodległości. O godz. 11 poczet sztandarowy liceum oraz przedstawiciele klas IA i IC wraz z wychowawcami p. Pośpiech, p. Zadykowicz oraz panią dyrektor Iwoną Pych uczestniczyli w Mszy Świętej w Kościele NMP na Żbikowie. Następnie przeszli w uroczystym Marszu Niepodległości 2017 spod Kościoła wzdłuż ul. 3 Maja w Pruszkowie oraz wzieli udział w oficjalnej część uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą POW.
W przededniu jutrzejszego święta przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Julia Tokarz z klasy 2c oraz Hubert Ruciński z klasy 3d wraz z opiekunem samorządu, złożyli kwiaty pod tablicą na ul. Niecałej poświęconej Pułkownikowi Bronisławowi Chajęckiemu oraz pod tablicą na ul. Parkowej upamiętniającą zamordowanych patriotów polskich.
Cześć Ich Pamięci!
Za nami kolejna Akcja Krwiodawstwa, zorganizowana przez Powiatowo-Miejski Klub Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w naszym liceumUzyskano łącznie 13950 ml pełnej krwi od 31 osób. W akcji wzięli udział przede wszystkim uczniowie naszej szkoły a także absolwenci i przedstawiciele klubu. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy wszystkim dzielnym krwiodawcom!
Reprezentacja chłopców w środę 8.11 zajęła 2 miejsce w zawodach powiatowych pokonując w grupie Zespół Szkół nr.1 im. Stanisława Staszica 31:11 oraz Liceum Ogólnokształcące i. Tomasza Zana 40:15 natomiast w późniejszych rozgrywkach z Zespołem Szkół im. Fridtjofa Nansena 45:13. W finale ulegliśmy Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Sportowych.
Skład drużyny wraz z trenerem Rafałem Piórkowskim: Mazurek Krzysztof 2D, Kocoń Mateusz 2D, Szadkowski Szymon 3D, Strzelczyk Piotr 3D,Janikula Filip 2C, Maternik Adam 3B, Bukowski Kacper 3B, Cichuta Wojciech 2B, Kidziński Hubert 2A, Grotek Bartłomiej 1C, Czyżkowski Antoni 1 D, Mazurek Maciej 3A, Kruk Michał 3D. Drużna koszykarzy awansowała do rozgrywek na szczeblu międzypowiatowym. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
W niedzielę 5 listopada uczciliśmy pamięć zmarłych pedagogów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zapaliliśmy symboliczny znicz i odmówiliśmy modlitwę za zmarłych.
Uczniowie klasy 3 D wraz z wychowawcą p.Miklaszewską przeprowadzili wolontariacką akcję zbiórki darów dla pruszkowskiego schroniska.Serdecznie dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny los skrzywdzonych zwierząt i włączyli się w tą zbiórkę. Uzbierało się tego naprawdę dużo - sami zobaczcie:)Dziękujemy.Klasa 3 D z wychowawcą.
W poniedziałek 23 pażdziernika 2017 r reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Międzypowiatowym Finale Piłki Nożnej chłopców.Po zaciętej walce nasi piłkarze zdobyli I miejsce i złote medale!!! Rywalami reprezentacji L.O im. T. Kościuszki byli piłkarze z Sochaczewa, Milanówka, Żyrardowa i Mszczonowa. Gratulujemy naszym piłkarzom!!!