W piątek 20 października 2017 roku nasza szkoła obchodziła jubileusz 100-lecia nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji o godz.11.00 została odprawiona Msza Św. w Kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie.Następnie ulicami miasta uczniowie wraz z nauczycielami przeszli w uroczystym przemarszu z kościoła do budynku szkoły.
O godz. 13.00 rozpoczęła się część oficjalna obchodów, na którą zostali zaproszeni znakomici goście. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Mazowiecki p. Zdzisław Sipiera. W liście przekazanym szkole podkreślił: "Wybór patrona jest deklaracją identyfikacji z wartościami, które on uosabia, i zobowiązaniem do dochowania im wierności".
Zaproszenie przyjęli również: Mazowiecki Kurator Oświaty p. Aurelia Michałowska, Starosta Pruszkowski p.Maksym Gołoś, p.Maria Makowska i Mirosława Śliwińska z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, Przewodniczący Rady Szkoły p. Dariusz Seremak, p.Wojciech Konecki z Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego.
Po części oficjalnej przemówień zacnych gości dyrektorzy szkół powiatowych, miejskich oraz szkół współpracujących obecnie z liceum , a także dyrektorzy instytucji i fundacji złożyli życzenia z okazji 100-lecia szkoły. Następnie Dyrektor Szkoły p. Iwona Pych wręczyła statuetki osobom zasłużonym dla szkoły. Jedną z nich otrzymał p. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.
Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod opieką p. Anety Rachtan.
Podczas części artystycznej zebrani przenieśli się na „Lekcję języka polskiego z Ferdydurke”, która była finałem uroczystego spotkania.Na gali finałowej wszyscy nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni gości zostali zaproszeni na scenę do odśpiewania znanej piosenki zespołu Kombi "Pokolenia" oraz do pamiątkowego zdjęcia.
Szkoła w Pruszkowie została powołana w 1895 r. z inicjatywy hrabiego Antoniego Potulickiego. Liceum Ogólnokształcące otrzymało patrona w okolicznościach związanych z setną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki. Pruszkowianie mają także pomnik Tadeusza Kościuszki z 1927 r., pod którym młodzież licealna złożyła dziś kwiaty.
Warto rownież przypomnieć, iż rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP rokiem Tadeusza Kościuszki.
Z okazji 100-lecia nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki dyrektor liceum p.Iwona Pych została zaproszona na wywiad do Radia Bogoria. Cały wywiad do wysłuchania dostępny na naszej stronie: PORANNY_Liceum_im._Kosciuszki_17.10.2017.mp3
19.10.2017 r. uczniowie klasy 2e wraz z p. Małgorzatą Rzewnicką mieli okazję uczestniczyć w wykładzie pt. 200-rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - nazewnictwo w Pruszkowie. Przeprowadził go p. Mirosław Wawrzyński , który w tym roku napisał także książkę pt. Życie publiczne i społeczne Pruszkowa do roku 1921. Wykład zawierał wiele cennych informacji oraz ciekawostek dotyczących Tadeusza Kościuszki , jego życia oraz posługi dla ojczyzny. Przybliżone zostały także fakty dotyczące jego osoby na świecie. Dowiedzieliśmy się ,że ulica przy której znajduje się nasze liceum , dawniej Starowiejska, w 1917 r. zmieniła nazwę na ul. Tadeusza Kościuszki. W tym samym roku ,w jednej z dzielnic miasta, na usypanym kopcu ustawiono jego popiersie, które do teraz przypomina o jego zasługach dla Polski i świata. Wynikło to z tytułu 100 rocznicy śmierci Wielkiego Polaka. Naród Polski , chcąc uczcić pamięć Naszego patrona, postulował o upowszechnienie jego dokonań i tym samym zaczęto nazywać jego imieniem różne placówki : parki , szkoły i stowarzyszenia. Tadeusz Kościuszko uważany jest za bohatera nie tylko w naszym Kraju ,także w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz na Białorusi.
13 października 2017 roku uczniowie naszego liceum wystawili w Młodzieżowym Domu Kultury komedię Franciszka Zabłockiego "Fircyk w zalotach" w reżyserii p. Gerarda Położyńskiego. Przedstawienie wzbudziło huragany śmiechu. Zarówno ze względu na zabawne ( choć może nie do końca młodzieżowe) słownictwo, jak i bardzo dobre aktorstwo Julii Boguckiej w roli Podstoliny oraz Szymona Grzeszczakowskiego – Fircyka.Przyjaciela Fircyka – zazdrosnego męża Klarysy zagrał doskonale Grzegorz Ruge. Klarysa ( niewinna zarzucanej jej zdrady), to rola mądrej kobiety grającej na uczuciach męża w wykonaniu Zuzanny Zajączkowskiej. Dwie pozostałe, niezwykle żywotne i komiczne postaci prowadzące intrygę zagrali brawurowo Karol Pyrzakowski – jako Pustak i Maciej Jaskólski w roli Świstaka. Każde ich pojawienie się na scenie zwiastowało dobrą zabawę, a publiczność ich gierki słowne przyjmowała śmiechem i oklaskami.
18 października 2017 roku odbył się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie koncert, zorganizowany przez Kancelarię Prezydencką pod patronatem Pary Prezydenckiej, w związku z 200 rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki. Jako reprezentanci klasy 2A i 2B pod opieką pani Urszuli Kuligowskiej odwiedziliśmy Pałac.
Spotkaliśmy się na miejscu o 18:15. Wylegitymowani i przeszukani przez ochroniarzy weszliśmy na teren Pałacu. Najpierw Pan Prezydent dokonał otwarcia uroczystości. Następnie w pięknie oświetlonej sali wysłuchaliśmy kompozycji K. Kurpińskiego, I.F. Dobrzyńskiego, F. Chopina oraz T. Kościuszki. Po koncercie odbyła się druga część uroczystości, jaką był poczęstunek. Mieliśmy okazję porozmawiać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia z Parą Prezydencką.
Opuściliśmy pałac w wyśmienitych nastrojach. Było to bardzo ciekawe i emocjonujące doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
W naszym liceum w dniu 12 października 2017 roku odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Na uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego: p. Maria Makowska i p.Dariusz Nowak. Wszystkim uczniom klas pierwszych gratulujemy i życzymy powodzenia w nauce !
Dnia 05.10.2017, na boisku Zespołu Szkół nr 1 w Pruszkowie, odbyły się zawody szkół ponadpodstawowych w piłkę nożną chłopców. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła I miejsce- Mistrzostwo Powiatu. Gratulujemy!!!
W dniach 27 – 30 września 2017r. nasza klasa 2e wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Armistą oraz zastępcą wychowawcy
p. Anną Hill-Gaweł wybrała się na wycieczkę do Ostrowa. Zwiedzaliśmy m.in. latarnię w Rozewiu, Słowiński Park Narodowy a w nim ruchome wydmy będące tzw. polską sacharą, oraz elektrownię szczytowo-pompową w Żarnowcu. Wspaniałe widoki podziwialiśmy z wieży widokowej w Gniewinie i podczas długich pieszych wycieczek brzegiem morza. Jako, że jesteśmy klasą o profilu biologiczno-chemicznym, nie mogło zabraknąć lekcji terenowych m.in. na torfowiskach i Wąwozie Chłapowskim a także odwiedzin w Gdyńskim Akwarium. Wszyscy bardzo miło wspominamy spędzony tam czas i najchętniej zostalibyśmy tam na dłużej. Pozostaje tylko czekać do następnej takiej wycieczki.
Dnia 03.10.2017, na boisku Zespołu Szkół nr 1 w Pruszkowie, odbyły się zawody szkół ponadpodstawowych w piłkę nożną dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła drugie miejsce. Gratulujemy!!!
W dniu 28 września 2017 roku na zaproszenie Fundacji StartUp uczniowie klasy II C z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach ,,7 kroków skutecznego nastolatka". Warsztaty odbyły się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. Pod okiem trenerów uczniowie zajmowali sie elementami rozwoju osobistego.
Rozpoczynają się otwarte wykłady z astronomii. Gorąco zachęcam do udziału. Więcej informacji na plakacie.I. Miklaszewska
W niedzielę 01.10.2017r o godzinie14:00 uczniowie klasy Ia i IIa wraz z Panią Małgorzatą Rzewnicką uczestniczyli w rekonstrukcji historycznego ,,Marszu Pamięci”. Marsz ruszył spod kościoła św. Kazimierza w Pruszkowie, w kierunku bramy dawnego obozu przejściowego. Pochód upamiętniał gehennę osób, które w 1944 roku przeszły przez obóz Dulag 121. Ucharakteryzowani uczniowie i rekonstruktorzy z walizkami i tobołkami, poganiani przez SS-manów przeszli pod pomnik „Tędy przeszła Warszawa”. Tam o godzinie 15:00 odbyła się zainscenizowana segregacja więźniów przeprowadzana przez niemieckich żołnierzy. Po zakończeniu poruszającego widowiska rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Wszyscy zaśpiewali hymn Polski, po czym został odczytany list Jarosława Kaczyńskiego, a do zebranych przemówił Starosta Pruszkowa. Wydarzenie zakończyło zapalenie zniczy i złożenie wieńców ku czci poległych. Wręczono również medale Pro Partii osobom pomagającym i zasłużonym dla upamiętnienia historii obozu Dulag 121.
Było to niesamowite przeżycie. Odgrywając swoje role czuliśmy strach i przerażenie. Ta inscenizacja skłoniła nas do głębokiej refleksji nad życiem. Teraz wiemy jakie to szczęście żyć i uczyć się w wolnej Polsce. Mężczyźni, kobiety i dzieci, którzy przeszli przez ten obóz są dla nas prawdziwymi bohaterami. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Małgorzacie Rzewnickiej za prawdziwą lekcję historii.
W dniach 27.09-29.09.2017 klasy pierwsze pod opieką swoich wychowawców i opiekunów udały się na wycieczkę integracyjną do ośrodka ,,Kulka,, w okolicach Szczytna.
23 września 2017 roku klasa I B wraz z wychowawcą p. Jolantą Grzegorczuk oraz poczet sztandarowy pod opieką p. Artura Bieńko wzięli udział w Mszy Św oraz uroczystościach w Muzeum Dulag. Składając symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa". uczniowie oddali hołd ofiarom obozu przejściowego Dulag 121, w którym gromadzona była cywilna ludność Warszawy i pobliskich miejscowości w czasie Powstania Warszawskiego.
W dniu dzisiejszym tj. 4 września 2017 roku odbyła się w naszym liceum uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Zaszczycili nas swoją obecnością znakomici goście: Starosta Pruszkowski p. Maksym Gołoś, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu p. Małgorzata Kucharska oraz przedstawiciel Rady Rodziców p. Bożena Malesa. W trakcie uroczystośi Starosta Pruszkowski wręczył stypendia naukowe najlepszym uczniom za rok szkolny 2016/2017. Stypendia otrzymali: Stanisław Goś z II A, Weronika Getler z kl. II A,, Szymon Leszczyński z kl. II D, Magdalena Wójcik z kl. III C oraz Weronika Komur z III D. Stypendium dla najlepszego maturzysty 2017 otrzymał absolwent kl. III D Wojciech Bogucki, który uzyskał średnią 97,1% ze wszystkich wyników maturalnych. Stypendium sportowe zostało przyznane dla ucznia Macieja Jaskólskiego z kl. III A. Serdecznie gratulujemy!!!
Po uroczystości, która odbyła się w sali gimnastycznej, Starosta Pruszkowski p. Maksym Gołoś w obecnosci uczniów klasy II D, którzy od tego roku będą realizowali informatykę na poziomie rozszerzonym, dokonał oficjalnego otwarcia odnowionej pracowni informatycznej. Dzięki władzom Powiatu Pruszkowskiego został wymieniony również sprzęt komputerowy.Serdecznie dziękujemy!!!