Aktualności

  • Nasza uczennica Weronika Komur finalistką  regionalnego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego
    23.05.2016

    W Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie w dniu 18 maja 2016 roku odbył się finał regionalny XVIII edycji ogólnopolskiego i X edycji polsko-litewskiego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro".Tegoroczne hasło konkursu to "Ziemia w okowach lodu". Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy konkursu pisali prace na wybrany przez siebie temat z trzech podanych. Z naszego liceum udział wzięły  cztery prace konkursowe (wszyscy autorzy prac to uczniowie klas pierwszych). Do drugiego etapu konkursu (finału regionalnego) została zakwalifikowana praca Weroniki Komur na temat "Globalne ocieplenie czy kolejne zlodowacenie - co czeka w przyszłości mieszkańców Ziemi? - wpływ efektu cieplarnianego na lodowce na Ziemi". 18 maja 2016 roku Weronika zmagała się z testem z zakresu geografii fizycznej. W finale regionalnym konkursu(region obejmował województwa mazowieckie, podlaskie i lubelskie)  Weronika Komur(uczennica klasy Id zajęła wysokie V miejsce.Brawo !Gratulujemy.

     

  • Ogólnopolski Test Informatyczny na 35-lecie PTI

     

    Ogólnopolski Test Informatyczny (OTI) to inicjatywa zorganizowana specjalnie na 35-lecie PTI. W tym roku w miejsce popularnego konkursu T.I.K?-TAK! chcemy zaproponować zmierzenie się z ze swoją wiedzą, kompetencjami i umiejętnościami, z zakresu technologii informacyjnej oraz informatyki nie tylko uczniom. Każdy chętny, będzie mógł wykonać test, wybierając jeden z trzech poziomów zaawansowania:- podstawowy (e-Obywatel),- rozszerzony,.- zaawansowany.http://tik-tak.eecdl.pl/pobierz

     
  • Niezwykłe spotkanie

    Niezwykłe spotkanie

    11 maja 2016 roku w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościem MDK-u oraz Książnicy Pruszkowskiej była pani Rita Ross, autorka książki "Trzy imiona. Rutka, Jadzia, Rita". Pani Ross przyjechała do Polski, aby spotkać się z czytelnikami i opowiedzieć wzruszającą historię swojego życia naznaczonego przez Holocaust. Fragmenty książki - dotyczące między innymi czasu, gdy autorka wraz z rodzicami ukrywała się w Pruszkowie - czytały uczennice naszej szkoły: Blanka Bujalska, Angelika Filicha oraz Anna Kraciuk.
     

  • Strzeleckie Podium w Siedlcach- Srebrne Muszkiety 2016

    Wojewódzkie zawody strzeleckie „O Srebrne Muszkiety” Mazowieckie Kuratorium Oświaty zorganizowało 10 maja na strzelnicy SKSS „Dragon” w Siedlcach. Drużyna dziewcząt naszego liceum reprezentująca  Warszawę wypadła  bardzo dobrze, zajmując trzecie miejsce z wynikiem – 1016 pkt. Indywidualnie najlepszy rezultat wystrzelała Klaudia WOŁOSIUK – 344pkt. Pozostałe dziewczęta nie były gorsze: Marta MIERZEJEWSKA – 342pkt., Lidia ZAJACZKOWSKA – 330pkt. Wyrównany i wysoki,  indywidualny  wkład  każdej z zawodniczek Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki  w Pruszkowie do zespołowej punktacji pozwolił spełnić oczekiwania: przekroczenie bariery 1000punktów oraz zajęcie  miejsca na podium. Gratulujemy! Dziękujemy! W zawodach,  w obu grupach – juniorek i juniorów zwyciężyli licealiści z Siedlec, których podziwiamy za wyniki  jakie osiągnęli i zazdrościmy obiektu, na którym trenują i startują.

  • Zajęcia Centrum Kopernika w Pruszkowie

    Zajęcia Centrum Kopernika w Pruszkowie
  • Uwaga

    06.05.2016

    W zakładce zastępstwa zostały umieszczone aktualne zastępstwa na poniedziałek 9 maja 2016 roku. Na planie lekcyjnym w wersji papierowej w szkole zostały naniesione drone zmiany w zajeciach lekcyjnych w klasie 2c i 2d.

  • Wszystkim abiturientom życzymy powodzenia)))

    Wszystkim abiturientom życzymy powodzenia)))
  • Msza Św. o pomyślność na egzaminie maturalnym

    Msza Św. o pomyślność na egzaminie maturalnym
    03.05.2016

    Ksiądz Proboszcz Marian Mikołajczak razem z księżmi parafii św. Kazimierza zaprasza Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, Uczniów oraz Rodziców na Mszę Św. w intencji abiturientów, która będzie sprawowana 03.05.2016 roku (wtorek) o godzinie 18:00.

  • Uroczyste zakończenie klas trzecich 29.04.2016
    29.04.2016

    29 kwietnia 2016 roku w naszym liceum odbyło się uroczyste zakończenie klas trzecich. Swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście: Wojewoda Mazowiecki p. Zdzisław Sipiera, Starosta Pruszkowski p. Maksym Gołoś, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Pruszkowie p. Małgorzata Kucharska oraz dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Kultury p. Danuta Parys. Uroczystosc rozpoczęł dyrektor szkoły p. Iwona Pych.  Podczas uroczystości nagrodzono najlepszych uczniów klas trzecich oraz zaprezentowano ich artystyczne talenty. Klasa IIc i p. Rafał Piórkowski przygotowali skecz " Rok z życia maturzysty", Uroczystość zakończyła się niespodzianką klas trzecich tzn. występem światowej gwiazdy estrady, w tej roli uczeń klasy III E- Kewin Sasak, który wykonał piosenkę " Goodbye, my love, goodbye..". Szczególowa relacja z uroczystości znajduje się również na stronie urzędu wojewody mazowieckiego: http://www.mazowieckie.pl

  • Szkolne obchody Konstytucji 3-Maja

    Dnia 28 kwietnia 2016 roku odbyły się Szkolne obchody Konstytucji 3-Maja. Przedstawienie przygotowała klasa II B  z panią Jolantą Grzegorczuk.

  • Pogrzeb majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”
    28.04.2016

    24 kwietnia 2016r. delegacja naszej szkoły wraz z opiekunem panią Małgorzatą Rzewnicką oraz ks.Maciejem Smolińskim, miała zaszczyt uczestniczyć w uroczystym pogrzeb mjr. Zygmunta Szendzielarza. O godz. 15:00 w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.Mszy przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Do kościoła, w którym odprawiała się uroczystość udało się wejść naszej 3-osobowej reprezentacji, dumnie trzymającej sztandar naszego liceum.Po zakończonej mszy, wraz z konduktem żałobnym przemaszerowaliśmy ulicami Warszawy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W ostatniej drodze "Łupaszce" towarzyszyły władze państwowe, w tym prezydent Andrzej Duda, którego udało nam się spotkać oraz przemawiający minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W trakcie nabożeństwa prezydent mówił, że poprzez pamięć o bohaterstwie takich osób jak legendarny przywódca oraz poprzez pogrzebowe uroczystości państwowe przywracamy godność Polsce.Na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym głos zabrała również siostrzenica pułkownika Zygmunta Szendzielarza. Halina Morawska wyraziła przekonanie, że dzięki pamięci o żołnierzach wyklętych stopniowo odzyskujemy tożsamość państwa polskiego. Krewna legendarnego przywódcy zapewniła, że pułkownik „Łupaszka” poszedł na śmierć pełen wiary. Zgodnie z wolą rodziny, Zygmunt Szendzielarz spoczął w mogile, w której została pochowana jego córka Barbara. Major Zygmunt Szendzielarz był jednym z żołnierzy wyklętych, walczących po wojnie w antykomunistycznym podziemiu. Jako porucznik kawalerii brał udział w wojnie 1939 roku, a później przystąpił do działań w konspiracji. W 1943 roku został dowódcą V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jednostka, nazywana "Brygadą Śmierci" walczyła z Niemcami, współpracującymi z nimi Litwinami oraz z partyzantką sowiecką. Po rozwiązaniu Brygady w lipcu 1944 roku "Łupaszka" z częścią żołnierzy przeszedł na Białostocczyznę. Całe wydarzenie wypełniło nas ogromną dumą, poczuciem patriotyzmu i zachwytem, iż naród z całej polski potrafił zjednoczyć się, i z dużą wdzięcznością oraz poczuciem zasłużenia dla państwa, żegnał tak ważnego dla naszej historii człowieka

  • Dzień otwarty dla gimnazjalistów - fotorelacja
    28.04.2016

    23 kwietnia 2016 roku ( w sobotę) w naszym liceum odbył się kolejny dzień otwarty dla gimnazjalistów.  Na początku gimnazjaliści wraz z rodzicami wysłuchali i obejrzeli prezentację poprowadzona przez dyrekcję szkoły oraz psychologa i pedagoga szkolnego. Następnie Pani dyrektor Iwona Pych zaprosiła wszystkich na spacer po szkole. W szkole odbywały się lekcje pokazowe z przedmiotów rozszerzonych, trening koszykówki dla chętnych gimnazjalistów, plenerowe doświadczenia fizyczne: dron, wyrzutnia ziemniaków czy strzelanie z kuszy. Ponadto mozna było skosztować typowych potraw różnych krajów na stoiskach językowych. Chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinu pneumatycznego. Kawiarenka szkolna uatrakcyjniła indywidualne rozmowy rodziców i uczniów z komisja rekrutacyjną.

  • Zwycięstwo sportowe!!!

    Zwycięstwo sportowe!!!

    W dniu 12 kwietnia 2016r  uczniowie  L.O. im. T. Kościuszki brali udział w mistrzostwach Powiatu Pruszkowskiego w biegach sztafetowych 10x 800m. Nasi sportowcy nie mieli sobie równych . Zarówno reprezentacja chłopców jak i dziewcząt zajęła pierwsze miejsce pozostawiając w tyle konkurencję z innych szkół. Za przeciwników mieli uczniów z L.O. im. T. Zana i szkoły sportowej jaką jest ZSOiS na ul. Gomulińskiego.Gratulacje dla naszych sportowców!

  • UWAGA MATURZYSCI!!!

    SGGW  organizuje co roku testy dla maturzystów. Głównymi nagrodami są uczelniane indeksy. link http://startpoindeks.sggw.pl/
     
     

  • LO.im.Kościuszki na 222 obchodach  Insurekcji Warszawskiej
    20.04.2016

    W sobotę, 16 kwietnia 2016 r. delegacja naszej szkoły przybyła pod pomnik naszego patrona – Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Okazją do tego spotkania były obchody 222 rocznicy Insurekcji Warszawskiej. Zebrani uczestnicy uroczystości wysłuchali rysu historycznego wydarzeń sprzed lat, apelu pamięci, po czym przedstawiciele szkół z Warszawy i okolic oraz organizacji kościuszkowskich złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Uroczystość zakończył krótki koncert melodii wojskowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl I b z wychowawcą.

  • 73. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

    73. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

    „Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – Marek Edelman. 19 kwietnia 1943 wybuchło zbrojne powstanie w getcie w Warszawie. Bojowcy getta postanowili dać odpór oddziałom niemieckim, których zadaniem była ostateczna likwidacja największego getta w Europie. Dziś chcemy uczcić  pamięć walczących, biorąc udział w organizowanej przez Muzeum POLIN akcji Żonkile. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. (źródło: Muzeum POLIN). W ruch oporu w  getcie byli zaangażowani również bojowcy z Pruszkowa. Nikt z nich nie przeżył. Pamiętajmy o nich szczególnie. Byli to: Hela Farbman, ur. w 1922 r. Była córką kupca. Nie wiadomo, kiedy i gdzie zginęła. Zachariasz Artsztajn, ur. w 1923 r. Mieszkał przy ulicy Kościuszki 9. Miał zostać nauczycielem. Szlamek Szuster, ur. w 1926. Mieszkał przy ulicy Komorowskiej 8. Prawdopodobnie chodził do szkoły przy ulicy Lipowej. Można o nim przeczytać w książce Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem. Lonka Koziebrocka, ur. w 1916. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Była łączniczką. Zmarła w Auschwitz jeszcze przed powstaniem. (informacje zaczerpnęliśmy z książki p. Mariana Skwary Pruszkowscy Żydzi) .Jeśli o nich pamiętasz, przypnij dziś żonkil. Łączy nas pamięć

strona:

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
    ul. Kościuszki 38
    05-800 Pruszków
  • 22 758 63 73
    511 817 698

Galeria zdjęć