Aktualności

  • RAPORT Z "MŁODZIEŻOWYCH WYBORÓW PREZYDENCKICH 2015"

    23 kwietnia 2015 w ramach programu ,,Młodzi głosują,, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów prezydenckich 2015. ,,Młodzi głosują,, to akcja edukacyjna i obywatelska zachęcająca wyłącznie do udziału w wyborach, prowadzona zgodnie z zasadą neutralności politycznej, nie wspiera żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych i reprezentowanych przez nie partii. Wybory poprzedzone były kampanią informacyjno-profrekwencyjną w ramach, której w klasach drugich i niektórych pierwszych przeprowadzone zostały zajęcia z zakresu edukacji wyborczej. Uczennice prowadzące zajęcia omówiły rolę prezydenta w państwie i zasady wyborów powszechnych, zaprezentowały sylwetki wszystkich kandydatów na urząd prezydenta oraz zachęciły  do udziału w symulacji zwracając uwagę na świadome podjęcie decyzji i wagę każdego głosu. Została przygotowana gazetka w holu głównym na temat wyborów -przedstawiająca kandydatury na urząd prezydenta, plakaty oraz ulotki informacyjne . W klasie 2a została przeprowadzona w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie debata na temat wieku wyborczego, świadomego wyboru i pozycji prezydenta w życiu politycznym. W dniach 4 -7 maja 2015 zostanie przeprowadzona akcja profrekwencyjna poza szkołą -  uczennice z klasy 2a wręczą ulotki zachęcające do udziału w wyborach i oddania swojego ważnego głosu 10 maja 2015. Wszystkie te działania mają na celu upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawa oraz zasadach organizacji wyborów. Grupa projektowa odpowiedzialna za wszelkie działania związane z symulacją wyborów to uczennice z klasy 2a: Malwina Grabowska, Karolina Wilczek, Arletta Kołodziejczyk pod opieką p.Jolanty Grzegorczuk i p.Anny Adamczyk

                                                                                                         

  • Dzień otwarty 25 kwietnia 2015
    28.04.2015

    Dzień otwarty dla gimnazjalistów za nami!!! Odwiedziło nas wielu uczniów i rodziców.Otrzymali szereg szczegółowych informacji o ofercie edukacyjnej szkoły, uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem tablic interaktywnych, platformy e-learningowej. Wzięli udzaił w interesujących doświadczeniach chemicznych i fizycznych. Dużym zaciekawieniem cieszyły się inscenizacje fragmentów znanych dzieł literackich w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Wśród uczestników zostały rozlosowane cenne nagrody.Szczęśliwymi zdobywcami nagród byli : Karolina Gałecka,Wiktoria Zdziarska oraz Karolina Bańkowska. Dziękujemy wszystkim za wizytę w naszej szkole i zapraszamy już 16 maja 2015 w sobotę na kolejne spotkanie dla gimnazjalistów!!!

  • Obchody 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

    W związku z obchodami 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w sobotę 25 kwietnia 2015 roku  poczet  sztandarowy naszego liceum uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie (Żbików). Msza Św.połączona była z odsłonięciem tablicy upamiętniającej polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. oraz wszystkich tych którzy "Polskę kochali i za Polskę ginęli". W uroczystości udział wzięli również reprezentanci Warszawskich Rodzin Katyńskich, Prezydent Pruszkowa  p. Jan Starzyński, Starosta Pruszkowski  p. Zdzisław Sipiera,  oraz pruszkowska orkiestra dęta. Żołnierze złożyli wieńce ku czci poległych.

  • Pożegnania klas III
    25.04.2015

    W dniu 24 kwietnia 2015 roku społeczność szkolna  naszego Liceum pożegnała uczniów klas trzecich. 

    Na uroczystym apelu odbyło się przekazanie sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy klas trzecich pocztowi sztandarowemu klas drugich, chorążym pocztu został Marcin Molesztak z klasy II D. Dyrekcja szkoły, podziękowała uczniom klas III i ich wychowawcom za wspólne lata nauki, za zaangażowanie w życie szkoły. Następnie wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy, listy gratulacyjne i nagrody. Uczniowie klas trzecich podziękowali wszystkim nauczycielom za wkład pracy. Następnie zaprezentowano prezydium nowego samorządu uczniowskiego w skład, którego zostali wybrani: Zuzanna Konecka, Danuta Olszak, Aleksandra Koźbiał, Jakub Pęksyk, i Kacper Borowiecki. Klasa II A wraz z wychowawcą p. Magdaleną Rosłaniec zaprezentowała program artystyczny. Drodzy trzecioklasiści, już absolwenci, dziękujemy, że z nami byliście i życzymy Wam jako abiturientom powodzenia na maturze!

     

  • "Wiem dlaczego wybieram"-akcja wybory prezydenckie!

    Jesteśmy grupą uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im.Tadeusz Kościuszki w Pruszkowie.
    Naszym celem jest rozpowszechnienie wiadomości na temat wyborów prezydenckich oraz zachęcenie lokalnej społeczność pruszkowskiej do wzięcia udziału w głosowaniu. W tym celu stworzyliśmy fanpage na facebooku pod tytułem Rekordowy Pruszków aby w niecodzienny sposób jakim jest pobijanie rekordu frekwencji wyborczej zachęcić obywateli do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich i podjęcia świadomego wyborów.
    Chcielibyśmy prosić Państwa o wsparcie naszej kampanii profrekwencyjnej poprzez umieszczenie linku do naszej strony www.facebook.com/rekordowypruszkowwyboryprezydenckie?fref=ts
    Oto kilka słów o projekcie:
    Projekt "Wiem, dlaczego wybieram" to cykl działań edukacyjnych dla uczniów dotyczący budowania społeczeństwa obywatelskiego przez wspieranie frekwencji wyborczej. Program realizowany jest przez Fundację Innowatorium. Poprzez podnoszenie świadomości uczniów oraz angażowanie ich w działania w środowisku lokalnym ma na celu promocję aktywnych postaw obywatelskich.
    Efektem projektu będzie uzyskanie przez uczniów wiedzy dotyczącej działalności i kompetencji władz na różnych poziomach oraz promocja postaw demokratycznych i partycypacyjnych. W ramach projektu uczniowie zrealizują mini-projekty profrekwencyjne na terenie Pruszkowa skierowane do wszystkich jego mieszkańców. Projekty nie będą miały charakteru ideologicznego czy politycznego, ale edukacyjny i prodemokratyczny.
    Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
    Z poważaniem,
    Uczennice LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie

     

  • Odwiedziny w schronisku dla psów

    Dnia 11.04. w ramach realizacji projektu opieki nad zwierzętami grupa uczniów z klasy IIc wraz z wychowawczynią p.prof. Ewą Jusis odwiedziła schronisko dla psów w Siestrzeni koło Grodziska Mazowieckiego. Zwierzęta przywitały nas bardzo entuzjastycznie i chętnie wyszły z nami na spacer po pobliskim lesie. Po powrocie wszystkie psy były tak zmęczone, że od razu dopadły misek z wodą. Podczas gdy one odpoczywały, my postanowiliśmy pomóc pracownikom schroniska w porządkowaniu fragmentu lasu, który niebawem ma zostać przeznaczony na wybieg dla kudłatych podopiecznych. Przy okazji wykorzystaliśmy sytuację i z pozbieranych przez nas gałęzi urządziliśmy sobie ognisko. Pobyt ta dostarczył nam wiele satysfakcji. Cieszyliśmy się, że mogliśmy sprawić radość naszym czworonożnym przyjaciołom, a równocześnie spędzić miło czas. Wiemy już, że w najbliższym czasie, czyli 09.05. znowu tam zawitamy!

  • Fizyka ze śmietnika 2014/15

    Uczniowie klasy II d w ramach projektu „Fizyka ze śmietnika” wykonali wiele doświadczeń, w których prezentowali i wyjaśniali zjawiska, prawa fizyczne lub mechanizm działania różnych urządzeń.W tym roku szkolnym mogliśmy  podziwiać samodzielnie skonstruowane: samochód napędzany silnikiem szczotkowym, działo Gaussa , silnik parowy,  poduszkowiec oraz wyrzutnię ziemniaków.Obserwowaliśmy łuk elektryczny, figury Chladniego.Badaliśmy wiele zagadnień związanych z ciśnieniem atmosferycznym i hydrostatycznym – odkryliśmy jak sprasować pianki bez dotykania, czy jak ogniem podnieść poziom wody …Znów okazało się, że fizyka wcale nie jest nudna a zestawy doświadczalne można małym kosztem zbudować samodzielnie.Wiele z doświadczeń zostanie zaprezentowane podczas dnia otwartego dla gimnazjalistów – 25.04. 

  • Szkoła sukcesu-wyniki ewaluacji zewnętrznej

    Szkoła sukcesu-wyniki ewaluacji zewnętrznej

    W lutym i marcu 2015 roku w naszym liceum została przeprowadzona przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Warszawie ewaluacja zewnętrzna problemowa, która potwierdziła wysoki poziom pracy naszej szkoły. Wymaganie: Uczniowie nabywają wiadomości i umiejetności określone w podstawie programowej zostało ocenione na poziomie B; wymaganie : Szkoła  wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji zostało ocenione na poziomie A; wymaganie: Szkoła, organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych zostało ocenione na poziomie B.                                 raport_ewaluacji_zewnetrznej_problemowej_LOTK_2015.pdf

  • Jubileuszowe zwyciestwo strzelców
    10.04.2015

     Po raz piąty z kolei drużyna strzelecka naszego liceum wygrała Rejonowe Zawody Strzeleckie „O Srebrne Muszkiety” w grupie juniorów zdobywając 427pkt. Rywalizacja 50 drużyn dziewcząt i chłopców odbywała się w konkurencji – karabin sportowy na strzelnicy ZKS Marymont. Pierwsze miejsce indywidualnie wywalczył Mateusz MAJCHRZAK / IID/– 162pkt., trzeci był Michał KULESZA /IID/– 157pkt. Najlepsza z dziewcząt – Marta KOSTRZEWSKA/IE/- 143pkt. zajęła w grupie juniorek – drugie miejsce. Nasze zawodniczki  wystąpiły w mocno zmienionym,     a przez to osłabionym składzie, zajmując – czwarte miejsce. Wśród dziewcząt  wygrały uczennice I LO im. W. Broniewskiego w Błoniu. Zwycięskie zespoły reprezentować będą Warszawę w 54 edycji wojewódzkich zawodów, które odbędą  się  w Siedlcach.

  • Święto Patrona Szkoły
    • 25 marca 2015 roku obchodziliśmy najważniejszą uroczystość w całym roku szkolnym: Święto Patrona Szkoły. Święto Patrona to przede wszystkim święto uczniów. Działania związane z przygotowaniem obchodów są dla uczniów szansą na pokazanie swojej wiedzy, pomysłów, uzdolnień i zainteresowań, obejmują zarówno tradycję jak i współczesność naszego liceum. Znaczący wkład w rozwój liceum i budowanie tradycji szkoły wniosła pani dyrektor Stefania Studzińska. To ona w 1957 roku po raz pierwszy wprowadziła do tradycji liceum święto szkoły. Ranga i tradycja naszego liceumto znaczący wkład wielu pokoleń nauczycieli, pracowników i absolwentów Liceum Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie, w tym dniu wspominamy ich dokonania i pamiętamy o tych, którzy odeszli. W Święto Patrona oddajemy cześć Naczelnikowi Powstania przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Żbikowie, tego zaszczytu dostępuje zawsze najlepsza klasa w szkole, która przez cały rok opiekuje się tym miejscem pamięci narodowej – w imieniu nas wszystkich kwiaty złożyli uczniowie klasy II C. Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły koordynował zespół nauczycieli: p. Anna Hill - Gaweł, p. Renata Zadykowicz, p. Zuzanna Olszak. Można powiedzieć, że tematem przewodnim tych obchodów był „Kościuszko na językach”, gdyż to właśnie nauczyciele języków obcych przygotowali konkursy dla uczniów.: konkursz wiedzy o działalności i miejscach pobytu Tadeusza Kościuszki w USA i w Szwajcarii przygotowany w języku angielskim i niemieckim, konkurs na miejsc pobytu i działalności Kościuszki: w Stanach Zjednoczonych, we Francji i w Szwajcarii, konkurs „Kościuszko na słodko” na przygotowanie ciasta z motywem związanym z patronem. Najciekawszym zadaniem konkursowym tej edycji Święta Patrona było zorganizowanie przez każdą klasę naszego liceum i przeprowadzenie wywiadu na podstawie przygotowanych pytań – uczniowie wzięli absolwentów „na języki”. Galę finałową rozpoczął program artystyczny przygotowany przez zespół organizacyjny we współpracy z p. Anną Adamczyk. Uczniowie recytowali teksty i wiersze w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim, w których podkreślali znaczenie Kościuszki jako bohatera wielu narodów, zwracając uwagę na wartości, osiągnięcia i czyny tego wspaniałego Polaka. Po przedstawieniu zostały ogłoszone wyniki poszczególnych konkursów. Wszystkim wyróżnionym uczniom gratulujemy wysokich ocen z przedmiotów i nagród.

  • 01.04.2015

    Moduł Biblioteka szkolna został zmodyfikowany

  • W laboratorium metaloorganiki

    W laboratorium metaloorganiki

    24 marca klasa IIIE pod opieką p. Koprowskiej, odwiedziła najnowocześniejsze laboratorium metaloorganiki prof. Janusza Lewińskiego w Warszawie. Uczniowie na początku dowiedzieli się jak powstało i czym się ono zajmuje. Następnie zobaczyli z bliska najlepiej wyposażone laboratorium w Polsce. Podzieleni na dwie grupy przystąpili do wykonywania doświadczeń prowadzonych przez doktorantów. Zafascynowani dowiedzieli się również jak dokładnie wygląda praca chemika. Po skończonych zajęciach mieli okazję przyjrzeć się z bliska skaningowemu mikroskopowi elektronowemu oraz obrazowi, jaki potrafi uzyskać na przykładzie monety jednogroszowej. Zapoznali się również z pojęciem dyfrakcji oraz obejrzeli sposób działania dyfraktora promieniowania rentgenowskiego. Wizyta zakończyła się prezentacją ‘Naukowiec i biznesmen w jednym, czyli o tym jak prezentować wyniki, żeby osiągnąć sukces’. Uczniowie poznali częste błędy popełniane przez przemawiających oraz w jaki sposób wypowiadać się dobrze i osiągnąć zamierzony cel. 

                                                                               

  • Dzień Świętego Patryka
    18.03.2015

    W dniu 17 marca klasa 1e pod opieką p. A. Grabowskiej zorganizowała niespodziankę - spontaniczne obchody dnia Świętego Patryka patrona Irlandii- przypadającego właśnie na ten dzień. Nawiązując do kulturowych treści zajęć z języka angielskiego, młodzież przygotowała gazetkę okolicznościową i kiermasz potraw. Symbolem tego dnia jest koniczyna a kolorem przewodnim zieleń- tak uczniowie ozdobili aulę, ciasteczka, muffinki i inne smakołyki  a na długiej przerwie zaprosili wszystkich na zielono wiosenny poczęstunek.

  • Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

    Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

    28 lutego 2015 roku grupa uczniów wraz z ks. M. Smolińskim wzięła udział w wykładzie prof. dr.hab. Jana Żaryna " Żołnierze niezłomni- kolejne niezwykłe pokolenie Polaków ", którzy odbył się w Muzeum Dulag 121. 1 marca 2015 roku młodzież wraz z pocztem sztandarowym klas II pod opieką p. Z. Olszak uczestniczyła w Mszy Św. w kosciele na Żbikowie w intencji Żołnierzy Wyklętych i w uroczystym Apelu Poległych.

  • Pomoc dla Maćka

    Pomoc dla Maćka

    Przypominamy, że w naszej szkole trwa akcja zbierania korków dla niepełnosprawnego Maćka. Zdiagnozowano u niego rzadką chorobę genetyczną, przez co potrzebuje on kosztownego leczenia i specjalistycznego sprzętu. Nasza szkoła już od jakiegoś czasu uczestniczy w tej akcji, dzięki czemu przyczyniliśmy  się do zakupu wózka elektrycznego, dostosowanego do jego potrzeb. Dlatego zachęcamy Was  do zbierania! Korki powinny być plastikowe i czyste. Przynosimy je w pudełkach lub siatkach do p. Miklaszewskiej, p. Królak, uczniów klasy 3D albo wrzucamy do pudełka znajdującego się przy sali nr 2.

  • Nagroda o Puchar Dyrektora
    25.02.2015

    19 lutego odbyły się III  Zawody Strzeleckie dla szkół gimnazjalnych , zorganizowane  przez dyrekcję naszego liceum oraz szkolne koło strzeleckie LOK. Wystartowało 6 drużyn reprezentujących gimnazja z Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Nadarzyna, Piastowa i Pruszkowa. Rywalizowano w konkurencjach: karabin pneumatyczny   i pojedynki strzeleckie. Klasyfikację drużynową w konkurencji  - karabin pneumatyczny wygrał pierwszy zespół  Gimnazjum  im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie przed drugim zespołem  tego gimnazjum. Indywidualnie najlepszy wynik wystrzelał Adrian WYCECH – 91pkt.,  również z Nadarzyna. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, a tym samym  „Puchar Dyrektora Kościucha” zdobyła jednak drużyna  Gimnazjum  Nr 2 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego z Piastowa, która wygrała dynamiczną konkurencję  - pojedynki strzeleckie. Gratulujemy!

  • Wykład-"Grafen - nadzieja ludzkości?"

    Dnia 16 lutego mieliśmy okazję gościć w naszej szkole dr hab Andrzeja Wysmołka prodziekana Uniwersytetu Warszawskiego.  Uczniowie klas realizujących rozszerzony poziom nauczania fizyki  wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu :Grafen - nadzieja ludzkości?". Wykład prowadzony był w sposób zrozumiały dla wszystkich i opatrzony zabawnymi komentarzami. Towarzyszył mu pokaz interesujących doświadczeń, które dodatkowo rozbudziły ciekawość uczniów i chęć samodzielnego odkrywania fizyki. Myślę, że sam Gość i Jego wykład pozostaną nam na długo w pamięci.

  • Sukces na Mistrzostwach Polski Juniorów

    Sukces na Mistrzostwach Polski Juniorów

    Marek Siwiński uczeń klasy I E w Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych organizowanych przez PZLA 14 lutego 2015 roku w Toruniu w konkurencji bieg na 60 m zajął III miejsce w kraju zdobywajac brazowy medal. Gratulujemy!

  • "Dno"

    W piątek, 6 lutego 2015, korzystając z gościnnej sceny Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie,  szkolna Grupa Teatralna naszego liceum przedstawiła spektakl „Dno” oparty na poezji Ewy Lipskiej, Lecha Makowieckiego i Tadeusza Różewicza w reżyserii Małgorzaty Pachulskiej i Anny Szumacher.Pomimo późnej pory, widownię zaszczyciła licznie przybyła publiczność, a pośród niej Dyrekcja naszego liceum, licznie reprezentowani nauczyciele, rodzice i absolwenci.Nasi uczniowie w składzie: Kasandra Siekierska z klasy 2e oraz z klasy 2f: Karolina Kuch, Dominika Szklarska,  Klaudia Wołosiuk, Bartłomiej Ładno, Paweł Smyk, Bartłomiej Wójcik,  podbili serca publiczności.Korzystając z możliwości, zespół wyraził wdzięczność za wiele lat twórczej współpracy pani profesor Annie Szumacher, która niestety nie będzie mogła już z nami pracować.

                                                                                        

strona:

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
    ul. Kościuszki 38
    05-800 Pruszków
  • 22 758 63 73
    511 817 698

Galeria zdjęć