Aktualności

  • Akcja krwiodawstwa 2015

    Akcja krwiodawstwa 2015

    13 lutego 2015 roku w naszym liceum rozpoczęliśmy kolejną X edycję akcji krwi w szkołach. Akcja krwiodawstwa cieszyła się duzym zainteresowaniem wsród młodzieży: 20 uczniów i p. dyrektor oddali w sumie 9450 ml krwi. Cała akcja trwała od 9:00 do 12:00. W takich akcjach mamy wrażenie, że wszyscy ludzie pomagaja potrzebującym.Wszystkim dawcom krwi gratulujemy, że pokazali jak można pomagać innym.

     

  • Walentynki
    13.02.2015

    Dnia 12 lutego 2015r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji nadchodzących Walentynek. Spektakl przygotowany przez klase 1e pod opieką p.Anny Koprowskiej w ciekawy i zabawny sposob pokazał, jak ewoluowała miłość na przestrzeni epok-od starożytności, przez czasy Szekspira aż po współczesność. Każda scena, choć opowiadała inną historię, zawierała w sobie elementy komiczne i z przymrużeniem oka traktowała temat zakochania. Podczas przedstawienia wysłuchaliśmy też znakomicie opracowanych występów wokalnych i instrumentalnych. Całość uzupelniała narracja, będąca dopełnieniem spektaklu.


     

  • 16.02.2015

    Dnia 16 lutego wykład na temat „Grafen – nadzieja ludzkości” wygłosi w naszej szkole

    Dr hab. Andrzej Wysmołek

    Prodziekan do spraw studenckich Uniwersytetu Warszawskiego.

    W wykładzie połączonym z pokazem doświadczeń wezmą uczniowie realizujący rozszerzony poziom nauczania fizyki

    I. Miklaszewska

  • Rywalizacje strzeleckie klas pierwszych
    09.02.2015

    W zmienionej i bardziej atrakcyjnej formule odbyły się 5 lutego zawody strzeleckie klas pierwszych. Sześcioosobowe drużyny rywalizowały w konkurencji – karabin pneumatyczny,  którą wygrała klasa IE  wynikiem 422 pkt.,  o jeden punkt wyprzedzając klasę  ID. Drugą – bardzo dynamiczną konkurencją były pojedynki strzeleckie, podczas których liczyła się sprawność przy ładowaniu broni, szybkie  i dokładne zgrywanie przyrządów celowniczych. Drużyny reprezentujące klasy A i E  wygrały po 3 pojedynki. O zwycięstwie strzelców z klasy E zadecydowała wyższość w bezpośrednim starciu. Klasyfikacja  generalna dla  - I E. Indywidualnie pierwsze trzy miejsca zajęli:Paulina MIESZCZAK / IE/- 87pkt, Arkadiusz WROŃSKI /ID/- 87pkt, Michał OLKOWSKI/IE/- 87pkt. Tabele z pełnymi wynikami obu konkurencji w zakładce – koło strzeleckie.

            

  • MARATON PISANIA LISTÓW W NASZEJ SZKOLE

    13 grudnia 2014 odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów. Jest to akcja organizowana przez międzynarodową organizację AI a zapoczątkowana dzięki inicjatywie polskiej 2001 r. Nasze liceum było jedną z 500 placówek, w których pisano listy – łącznie napisano ich 268703, w tym 550 w naszej szkole. W godzinach 9.00 – 16.00 36osób z naszej szkoły uczestniczyło w akcji pisania listów w obronie więżniów sumienia: 1)Daniela Quintero/Wenezuela/;2)Raifa Badawiego/Arabia Saudyjska/;3)Liu Ping/Chiny/;4)Erkina Musajewa/Uzbekistan/5)Olega Seńcowa/Ukraina/, którzy zostali niesłusznie osądzeni i skazani.Wzywaliśmy do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu poprawę losu więżniów sumienia oraz przestrzegania wolności słowa i systemu praw człowieka w określonych krajach.Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.   Napisała: Aleksandra Wójcik  uczennica kl.3a

     

  • Spotkanie ze Strażą Miejską

    14.01.2015

    W dniu 14 stycznia 2015 roku uczniowie klasy 1b w ramach lekcji: wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w spotkaniu z panami Piotrem Deputowskim i Tomaszem Wróblem, którzy są funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Pruszkowie i działają w patrolu szkolnym na terenie naszego miasta. Przedmiotem wykładu była odpowiedzialność prawna nieletnich. Funkcjonariusze przedstawili podstawy prawne i różne aspekty tej odpowiedzialności. Omówili i wskazali przepisy, które ją regulują. Dowiedzieliśmy się , jaka jest granica wiekowa od której człowiek odpowiada przed sądem jako dorosły oraz od jakiego wieku odpowiedzialność Rodziców zostaje wyłączona. Strażnicy wyróżnili także rodzaje czynów zabronionych, zbrodnie oraz kary za nie przewidziane i sposoby naprawienia szkody. Podkreślono, że dużo przestępstw bierze się z braku zastanowienia i nie przewidywania skutków przez młodzież. Przyczyny wykroczeń oraz ich rezultaty strażnicy zilustrowali przykładami zaczerpniętymi z życia.     Napisała: Zofia Okrasso uczennica kl.1b

  • Studniówka 2015

    9 stycznia w Hotelu Groman w Sękocinie odbyła się Studniówka naszego liceum. Zaczęła się ona od poloneza. Wszystkie pary wyglądały elegancko i ku radości wszystkich rodziców, zatańczyły świetnie. Po krótkich przemówieniach min. Dyrekcji Szkoły, Starosty Pruszkowskiego, Prezydenta Miasta Pruszkowa uczniowie zatańczyli walca ze swoimi osobami towarzyszącymi, a następnie z rodzicami. Po przejściu do drugiej sali rozpoczęła się już ta mniej oficjalna część zabawy studniówkowej. Wychowawcy dedykowali piosenki swoim klasom, a klasy wychowawcom. Każdy bardzo dobrze się bawił. Tańcom nie było końca. Zabawa trwała do rana i została zwieńczona ponownie polonezem. Wszyscy zapamiętają to wydarzenie na długo. W końcu studniówka zdarza sie tylko raz. 

  • Konkurs Wiedzy Ekonomicznej

    16.01.2015

    W naszym liceum 9 grudnia 2014 roku odbył się szkolny etap XIII Regiomnalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej, w którym wzięli udział uczniowie klas I (21), klas II (2) i jeden uczeń z klasy III. Główna komisja konkursowa zakwalifikowała do II etapu ucznia klasy I D- Daniela Roguskiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas dalszych zmagań konkursowych. II etap odbedzie się 16 stycznia 2015 roku w siedzibie Collegium Mazovia- Innowacyjnej Szkoły Wyzszej w Siedlcach.

  • RANKING WYDAWNICTWA I PORTALU EDUKACYJNEGO PERSPEKTYWY 2015

    14.01.2015

    Informujemy, że w opublikowanym przez Perspektywy Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2015 – wyniki za rok szkolny 2013/2014: - Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie zajęło 54 miejsce w województwie mazowieckim (na ok. 500 liceów) i przysługuje nam tytuł „Srebrnej Szkoły 2015”. - Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki zajęło 227 miejsce w rankingu ogólnopolskim (na ok. 5000 liceów).

    Dyrekcja Liceum
    Magdalena Rosłaniec i Leszek Skrzypczak

     

    Pruszków, 14 stycznia 2015r

  • Miło nam poinformować,że...

    -Uczennica klasy II A Malwina Grabowska zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Wiedzy o Świecie Antycznym.

    -Uczennica klasy III A Aleksandra Wójcik zakwalifikowała się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie oraz do II etapu Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

  • 23 Finał WOŚP

    23 Finał WOŚP

    Podczas 23 Finału Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy dnia 11 stycznia 2015 roku uczniowie naszej szkoły zebrali 3563,76 zł.

  • Wigilia Szkolna
    22.12.2014

    18 grudnia 2014r cała społeczność kościuszkowska wzięła udział w Wigilii Szkolnej, która odbyła się na sali gimnastycznej.Wigilię zorganizował samorząd szkolny pod opieka p.Izabeli Królak.

  • Powiatowe obchody Święta Niepodległości
    11.11.2014

    11 listopada 2014 r pod patronatem Starosty Pruszkowskiego p.Elżbiety Smolińskiej odbyły się powiatowe obchody Święta Niepodległości. Podczas uroczystości w kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie reprezentowała nas klasa II B wraz z p. Elżbietą Kułak i poczet sztandarowy klas II pod opieką p. Anny Hill-Gaweł. Druga część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Żbikowie, gdzie honorową wartę pełnili uczniowie najlepszej klasy w szkole tj. klasy II C wraz z p. Ewą Jusis oraz poczet sztandarowy pod opieką p. Mirosława Redlickiego. Uroczyście złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i przed tablicą P.O.W.

  • Święto Niepodległości-uczciliśmy miejsca pamięci
    11.11.2014
     
    W dniu 11 listopada 2014 roku uczniowie reprezentujący Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie z klasy II E złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi tragiczne wydarzenia z historii Polski.
  • Szkolne obchody Święta Niepodległości Polski

    Szkolne obchody Święta Niepodległości Polski

    W dniu 6 listopada odbyły się w naszym Liceum obchody Narodowego Święta Niepodległości upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Jest to najważniejsze święto dla Polaków, a 11 listopada to wielka data, symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa oraz pamięci o tych wszystkich, często bezimiennych, którzy walczyli i ginęli za Polskę. Z tej okazji klasa IIF pod opieką p. Agnieszki Armista i p. Anny Adamczyk zorganizowała akademię, podczas której uczniowie recytowali wiersze, zaśpiewali utwór "My, Pierwsza Brygada” oraz podkreślili wagę i znaczenie uroczystości. Pamiętajmy i bądźmy wdzięczni za wolność jaką możemy się dziś cieszyć.Zdjęcia w galerii.

  • Z wizytą w Powsinie
    30.10.2014

    30 października 2014 roku uczniowie klasy II e i II f pod opieką p. Bożeny Domańskiej i  p.  Agnieszki Armisty, odwiedzili  Ogród Botaniczny w Powsinie. Celem wycieczki było przybliżenie młodzieży, będącej w klasach o profilu biologicznym, zagadnień związanych z  ekologią i zasobami parku. Obecnie ogród posiada powierzchnię 40 ha, z czego dla  zwiedzających udostępnionych jest około 30 ha. Pozostałe 10 ha to tereny gospodarcze oraz zaplecze dla prowadzenia doświadczeń polowych, a także szkółki służące do  rozmnażania roślin. Pierwszym punktem wycieczki był wykład dotyczący roślinności polskiej i zagranicznej. Uczniowie byli zaskoczeni faktem, że sekwoja wiecznie zielona ma porównywalną wysokość do Pałacu Kultury. Następnie samodzielnie przygotowali preparaty mikroskopowe min. zarodnie z paproci, skorupiaki, orzęski. Na ekranie telewizora wszyscy widzieli ruchy cytoplazmy, przemieszczające się chloroplasty, poruszające się orzęski.  Kolejną częścią wycieczki było odwiedzenie Banku Nasion, w którym zbiory przechowywane są w ciekłym azocie.  Technika kriogeniczna, wykorzystywana w Powsinie ma przewagę nad innymi metodami, stosowanymi powszechnie w bankach nasion. Tradycyjne zamrażarki utrzymują temperaturę około minus 30 stopni C. Przechowywane w tych warunkach nasiona mogą przetrwać kilkanaście lat, w szczególnych wypadkach kilkadziesiąt. Po ogrodzie oprowadzała uczniów pani przewodnik. Spacer rozpoczął się od przejścia przez jezioro po ścieżce z kamieni.  Uczniowie odwiedzili szklarnię, gdzie mogli zobaczyć wiele egzotycznych roślin. Kolejnym etapem zwiedzania była wspinaczka po szlaku górskim i oglądanie stref roślinnych występujących w górach. Wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Powsinie zainspirował wielu uczniów do pogłębienia wiedzy z dziedziny biologii.

     

  • Sukces w konkursie o Powstaniu Warszawskim
    28.10.2014

    W dniu 24 października w Domu Kultury „Kolorowa” Warszawa-Ursus odbył się uroczysty wieczór laureatów VI edycji konkursu „Moja wiedza o II wojnie światowej”. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prezydent Warszawy – p. Hanna Gronkiewicz – Waltz, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej – p. Paweł Machcewicz, Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus – p.  Henryk Linowski i Burmistrz Dzielnicy Ursus – p.  Wiesław Krzemień. W tym roku specjalny patronat honorowy objęło również Muzeum Powstania Warszawskiego, bowiem VI edycja otrzymała nazwę „Powstanie Warszawskie”. Wieczór uświetnił swoją obecnością oraz powstańczymi wspomnieniami gość wieczoru –  ppor. Roman Staniewski – żołnierz batalionu „Miotła” plutonu „Torpedy”. Z radością informujemy, że spośród 400 uczestników startujących w dwóch kategoriach wiekowych w ścisłym finale znalazła się uczennica Liceum im. Tadeusza Kościuszki – Malwina Grabowska, zajmując 2 miejsce w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli. Gratulujemy świetnego wyniku .

  • Spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim
    23.10.2014

     23 października o godzinie 12.00 w muzeum Dulag 121 w Pruszkowie odbyło się spotkanie z profesorem Władysławem Bartoszewskim zatytułowane „Pruszków 1944 w mojej pamięci”. Profesor W. Bartoszewski to były więzień obozu Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego a obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas spotkania  opowiadał o swoich przeżyciach z okresu powstania. Wspominał, jak wraz z współtowarzyszami przeprowadzali operację wojskową związaną z obozem przejściowym w Pruszkowie - Dulag 121. Ciekawą i barwną opowieść wysłuchali uczniowie naszej szkoły: Ewa Zienkiewicz, Aleksandra Reluga, Joanna Krzemińska, Łukasz Rutkowski, Artur Zając, Hubert Nowakowski,, Stanisław Bujnowski, Kacper Kowalewski, Łukasz Kulas i Łukasz Zubrycki. Spotkanie zamknęło obchody 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane przez Powiat Pruszkowski pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

strona:

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
    ul. Kościuszki 38
    05-800 Pruszków
  • 22 758 63 73
    511 817 698

Galeria zdjęć