Aktualności

  • Dzień Papieski
    16.10.2014

    W dniu 23 października  2014 w naszym Liceum uroczyście obchodziliśmy Dzień Papieski. Wystąpienie z tej okazji przygotowała klasa II D pod opieką pani Izabeli Królak. Wyjątkowa postać papieża i przesłanie jakim było całe jego życie to część naszej historii, naszego dziedzictwa o którym trzeba pamiętać.
      Uczniowie w pięknym przemówieniu, wzbogaconym o cenne cytaty i pieśni,  przypomnieli nam dewizę papieża: Totus tuus czyli  Cały Twój: Jan Paweł II właśnie takim był dla Boga i dla nas. Przypomnieli nam także o  wielopłaszczyznowości jego postaci: Jan Paweł II to nie tylko papież, święty, sługa Boga ale także miłośnik Tatr, nart, kajakarstwa, przyrody, miłośnik życia.
    Dzień Papieski to okazja do refleksji i zadumy nad tym kim być i jak żyć by być takim jak On, to szansa na przypomnienie sobie zasad wiary i uzmysłowienie potęgi wybaczania, cierpliwości, radości, służby innym, miłości bliźniego i wyższości światłości nad ciemnością. Uroczystość zakończyła się wspólnym zaśpiewaniem “Barki”-ukochanej pieśni Jana Pawła II.

  • Nasza absolwentka w UE
    20.10.2014

    W dniu 20.10.2014 gościliśmy Panią Dagmarę Kośka, członka gabinetu politycznego Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Günthera H. Oettingera i jednocześnie absolwentkę naszego liceum z roku 1999 (Dagmara Tomaszewska - klasa autorska angielsko-informatyczna), która w ramach programu Komisji Europejskiej „Back to School” spotkała się z młodzieżą i nauczycielami.

    Tematyką spotkania były min. efekty członkostwa Polski w UE oraz perspektywy rozwoju wspólnoty, możliwość podejmowania nauki i pracy w państwach UE oraz zatrudnienia w unijnych instytucjach. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę i jakie kompetencje w unijnych strukturach będzie miał Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej.

     

  • 220 rocznica Bitwy pod Maciejowicami
    20.10.2014

    Oddajemy hołd poległym żołnierzom Tadeusza Kościuszki – w 220 rocznicę Bitwy pod Maciejowicami

    Dzięki uprzejmości Rady Rodziców w dniu 9 października bieżącego roku delegacja uczniów i poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki wzięły udział w centralnych uroczystościach obchodów 220 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej odbywających się w Maciejowicach.Obchody zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i rozpoczęły się Mszą świętą za Ojczyznę celebrowaną w Kościele pw. WNMP w Maciejowicach przez biskupa ks. Antoniego Dydycza. Po nabożeństwie na placu przykościelnym odsłonięty został przez wójta Gminy Maciejowice p. Sylwestra Dymińskiego, doradcę Prezydenta RP p. Tomasza Boreckiego, Sekretarza Stanu w MON p. Czesława Mroczka i proboszcza parafii Maciejowice ks. Kanonika Stanisława Marczuka pomnik „Obrońcom Ojczyzny”. Dalsze uroczystości centralne odbywały się na Rynku w Maciejowicach po uroczystym przemarszu kolumny uczestników uroczystości, któremu towarzyszyły dźwięki orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po powitaniu gości i przemówieniach okolicznościowych Kompania Wojska Polskiego przeprowadziła apel poległych i oddała salwę honorową. Liczne delegacje państwowe, samorządowe oraz poczty sztandarowe szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki złożyły wieńce pod pomnikiem Naczelnika. Kolejnym punktem uroczystości było posadzenie „Dębu Wolności” w parku na Rynku Maciejowic, który ma przypominać, że w 2014 roku minęła 25 rocznica suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatnim i bardzo miłym punktem programu był pokaz militarny przygotowany i przeprowadzony przez Stowarzyszenie Arsenał – „Wojsko Polskie podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, Maciejowice 1794 – obrona Rynku”. Niestety z powodu czekającej nas podróży powrotnej nie mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejów RP, wykonywanych przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Społeczność uczniowską reprezentowali pod opieką p. Anny Adamczyk Klaudia Wołosiuk (II f) oraz Krystian Pustelnik (III b) a także poczet sztandarowy w składzie: chorąży - Łukasz Zubrycki (III d), asysta pocztu – Katarzyna Kuśpiel (III d) i Danuta Olszak (IId).

  • Ślubowanie klas pierwszych
    16.10.2014

    Punktualnie o 12:00 rozpoczęła się uroczystość Ślubowania Klas Pierwszych, która przypada w rocznicę upamiętniającą nadanie szkole imienia Patrona. Uczniowie klas, ubrani na galowo, przyodziani w kościuszkowskie białe szale z logo szkoły, dumnie reprezentując naszą szkołę zostali wprowadzeni na salę gimnastyczną przez swoich wychowawców. Wprowadzenie sztandaru i symboliczna minuta ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych nauczycieli i pracowników placówki ostatecznie wprowadziły wszystkich bez wyjątku w podniosły nastrój.
    Wspólna przemowa Pana Dyrektora i Pani Dyrektor poruszyła serca nie tylko pierwszaków, ale nas wszystkich. Podkreślenie wartości takich jak dobro, prawość, szacunek, wiedza, poszanowanie tradycji, historii, kultury i obyczajów  oraz kształtowanie właściwych postaw społecznych i międzyludzkich opartych na pomocy i przyjaźni to drogowskaz dla nowo przyjętych uczniów naszego Liceum a także dla każdego Polaka.
    Kolejnymi punktami programu było ślubowanie złożone przez reprezentantów klas pierwszych, którego słowa rozbrzmiewały głośno i donośnie w murach szkolnych oraz wspólne odśpiewanie hymnu szkoły i wyprowadzenie sztandaru.
    Po części oficjalnej klasa III D, pod opieką wychowawczyni, pani Iwony Miklaszewskiej w zabawny sposób zaprezentowała program o życiu ucznia jakiego by się oczekiwało a jakim rzeczywiście jest. Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami a Pan Dyrektor podziękował za występ życząc sobie i nam tylko wspaniałej rzeczywistości.

  • Spotkanie po rejsie w Starostwie Powiatu
    15.10.2014

    W dniu wczorajszym  15 października 2014r. w siedzibie Starostwa Powiatu Pruszkowskiego, odbyło się spotkanie podsumowujące rejs po Morzu Bałtyckim, żaglowcem „Zawisza Czarny”, zorganizowany dla młodzieży z powiatu pruszkowskiego. Gospodarzem spotkania była Pani Starosta Elżbieta Smolińska. W spotakaniu wzięli udział m.in. uczestnicy rejsu a z naszego liceum ,byli to: Łucja Dybowska  IIIa, Krystian  Pustelnik IIIb, Kamila Golon  IIIc, Natalia Komuda i Artur Zając  IIId, Danuta Olszak z IId oraz p.Agnieszka Armista – która sprawowała opiekę  na rejsie.Podczas spotkania, młodzież miała okazję podziękować Pani Staroście, Panu Kapitanowi a także wszystkim sponsorom, bez których  ten pełen wrażeń rejs by się nie odbył. Młodzież zaprezentowała krótki pokaz zdjęć z rejsu, co wywołało uśmiechy na twarzach i wspomnienia.Cieszymy się bardzo, że mogliśmy przeżyć tak fantastyczną przygodę. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach ta wspaniała inicjatywa będzie kontynuowana.       Z żeglarskim pozdrowieniem  AHOJ!!!

    Agnieszka Armista

  • Konferencja "Ocalić wypędzonych"
    09.10.2014

    W dniach 8 i 9 października 2014 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły brali udział w Konferencji „Ocalić wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Sierpień 1944- styczeń 1945”. Przedstawiciele z naszej szkoły wysłuchali wspomnień uczestników tamtych wydarzeń oraz referatów historyków, przedstawicieli zgromadzeń zakonnych i środowisk lokalnych. Konferencja ta była finalnym zakończeniem powiatowych obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego.

     

  • Wrzesień to dla większości uczniów i nauczycieli nie tylko początek roku, to także miesiąc wycieczek integracyjnych i edukacyjnych. W tak sympatyczny, aktywny, ciekawy i pouczający sposób upłynęły w naszym liceum ostatnie dwa tygodnie. Poniżej zamieszczamy kilka krótkich wybranych sprawozdań z  naszych wyjazdów i wypraw. A działo się naprawdę dużo :)

  • Rejs na Zawiszy Czarnym
    03.10.2014

                W dniach 19-23 września 2014 r. sześcioro uczniów z naszej szkoły wraz z innymi uczniami z powiatu pruszkowskiego pod opieką p. prof. Agnieszki Armisty i p. prof. Ewy Król z Liceum im. T. Zana, popłynęli na rejs „Zawiszą Czarnym” - flagowym szkunerem ZHP. Celem rejsu była miejscowość Visby na szweckiej Gotlandii.

    Nie były to „wakacje z drinkiem i palemką”, a chwilami ciężka praca tj.: zmywanie naczyń, przygotowywanie posiłków w tym obieranie ziemniaków dla 45 osób, mycie pokładu czy wstawanie na nocne dyżury nawigacyjne. Ponadto życie na „Zawiszy” wymagało czasami niemałych umiejętności jak np. chodzenia prosto po bujającym się pokładzie (co wcale nie było takie łatwe), czy jedzenie, gdy cała zastawa przesuwa się po stole w rytm kołysanego statku.Pogoda przez te kilka dni była bardzo zmienna – od słońca i lekkiego zefirku, po burze i wiatr wiejący z siłą ośmiu w skali Beaufourta. To był rejs, na którym poczuliśmy smak  żeglarstwa pełnomorskiego z każdej strony, tej lepszej i tej mniej przyjemne. Kiedy „Zawisza” przybył bezpiecznie do portu w Gdyni i  wszyscy zeszli na ląd, byliśmy zmęczeni acz szczęśliwi, a ziemia bujała się pod nogami, przez kolejne dwa dni.Ten rejs był na pewno wspaniałym doświadczeniem, zarówno dla tych osób, które już wcześniej zetknęły się z żeglarstwem, jak i dla tych, którzy po raz pierwszy poznawali jego tajniki.                       Uczestnicy

                                                                                                                               

  • KOŚCIUCH 600 METRÓW POD ZIEMIĄ

    KOŚCIUCH 600 METRÓW POD ZIEMIĄ

     

    22. 09. 2014 r.  uczniowie klas: II b i III a pod opieką p. E. Kuzieli, p. B. Wojtyś, p. M. Pośpiech 

    25. 09. 2014 r. uczniowie klas: III b i III c pod opieką p. E. Kuzieli, p. B. Wojtyś, p. I. Przybył wyruszyli autokarem do kopalni soli w Kłodawie.Po dwóch i pół godzinie jazdy dotarliśmy do kopalni.  Na miejscu  zostaliśmy „uzbrojeni” w stylowe  kaski, po czym szybem „Michał” zjechaliśmy  w ciągu dwóch  minut  600 metrów w dół - znaleźliśmy się w środku wysadu solnego. Przed nami pojawił się świat różowej soli kłodawskiej, jedynej o takim zabarwieniu na świecie. Pod czujnym okiem przewodników i naszych opiekunów wyruszyliśmy solnymi korytarzami. Mieliśmy okazję przejść korytarzem o długości 200 metrów, wysokości 15 metrów i szerokości 15 metrów!, zobaczyć z bliska: potężne bryły soli, sprawdzić ich barwę, wagę i smak, poczuć potężny prąd powietrza w drzwiach przepustowych, wypróbować swoje możliwości głosowe w solnej sali koncertowej. Przed odjazdem każdy uczestnik dostał 1 kg soli na drogę. W dobrych humorach wróciliśmy do Pruszkowa.         Zdjęcia w Galerii.

     

  • PRZEMIERZAMY PUSZCZĘ KAMPINOSKĄ
    23.09.2014

    23 .09. 2014 r. klasy II A i II C pod opieką p. B. Wojtyś, p. M. Rosłaniec,  p. E. Kuzieli, p. E. Jusis wyruszyły do Kampinosu.

         Początkowo aura nie sprzyjała wędrówce przez kampinoskie knieje, siąpił deszcz, jednak po godzinie wypogodziło się. Wędrując  w  spokojnym tempie pokonaliśmy 14,5  km z  Kampinosu  do  Leszna. Poznaliśmy największe skupisko wydm śródlądowych w Europie. Podziwialiśmy  porośnięte  potężnymi  sosnami  wydmy  paraboliczne,  dęby,  klony,  brzozy, bagna z porastającymi je olszami czarnymi i trawami turzycowymi, soczysto zielone kobierce mchów  i imponujące muchomory.   Świat zwierzęcy reprezentowały dwie sarny, które przemknęły przed czołem naszej grupy. Dzięki urządzeniom pomiarowym Pawła z klasy II c znaliśmy tempo naszego marszu, ilość przebytych kilometrów oraz dokładną lokalizację.

  • MuzeumTechniki

    24.10.2014
    Dnia 24 września uczniowie klasy II D wraz z wychowawczyniami, P. Izabellą Królak i P. Anną Grabowską, uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie zwiedzali ekspozycję stałą.
    Najbardziej interesował nas nowoczesny zestaw interaktywnych eksponatów zgromadzony w sali "Ciekawa fizyka", dzięki którym uczniowie mogliby doświadczyć "na własnej skórze" działania wielu praw fizyki, o których uczą się na lekcjach. Niestety, w trakcie wizyty akurat ta część muzeum była w renowacji.
    Podziwialiśmy natomiast rozwój nauki i techniki na przestrzeni wieków w Polsce i na świecie poprzez kilkanaście tysięcy różnorakich eksponatów obejmujących wszystkie dziedziny wiedzy, od lampy naftowej do nowoczesnego laptopa. Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w planetarium, w którym odbyliśmy seans pokazujący nam, jak ciekawe jest niebo, które aktualnie możemy obserwować każdego wieczora po zmroku. Po zasadniczej części wycieczki część klasy wybrała się grupą na seans kinowy. Jak trafnie podsumował jeden z uczniów: "Wycieczka bardzo się podobała i wszyscy będziemy ją często wspominać."
     
  • Centrum Nauki Kopernik

    23.10.2014
    23 września klasa 2F udała sie do Centrum Nauki Kopernik. Wreszcie po długim okresie oczekiwania, uczniowie mieli okazję wkroczyć w świat nauki poprzez stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach.
  • Oddaliśmy hołd ofiarom obozu przejściowego Dulag 121

     

    26.09.2014 – w Pruszkowie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Warszawiaków wypędzonych ze stolicy po upadku Powstania Warszawskiego, którzy kilka tygodni swojego życia spędzili w obozie przejściowym Dulag 121. W uroczystości wzięli udział, m.in. Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, Starosta Pruszkowski Elżbieta Smolińska, kombatanci. Na obchody przybyli uczniowie wszystkich pruszkowskich szkół. Naszą Szkołę reprezentowali: p. Dyrektor Leszek Skrzypczak, uczniowie klas: III b i III c wraz z wychowawcami p. Ewą Kuzielą i p. Izabellą Przybył. Pod pomnikiem ofiar Dulagu złożyliśmy wieniec w imieniu społeczności kościuszkowskiej.

  • Akcja Sprzątania Świata

    25.10.2014

    Nasza Szkoła 25 września  po raz kolejny wzięła udział w akcji sprzątania świata. Uczniowie klasy IIf z wychowawcą p.Agnieszką Armistą, sprzątali  wyznaczony obszar  pomiędzy ul. Miry Zimińskiej –Sygietyńskiej, Al. Wojska Polskiego, rzeką Utratą a torami kolejowymi. Początkowo wydawało się, że uczniowie dość szybko poradzą sobie z zadaniem, okazało się jednak, że było tak łatwo. Zebraliśmy aż 10 worków 120l. Worki te zostały złożone w wyznaczonym miejscu.Dziękujemy za tę pracę, nie rzadko wykonywaną z poświęceniem.Mamy nadzieję, że takie akcje uzmysłowią zarówno młodzieży jak i dorosłym, że wszyscy odpowiadamy za czystość naszego miasta i nie tylko…

     

  • Akcja Krwiodawstwa

    15.09.2014

    Nasze Liceum,  15 września,  miało zaszczyt  rozpocząć  IX edycję akcji oddawania krwi, w szkołach powiatu pruszkowskiego. Nasi uczniowie z Panem Dyrektorem , tak jak w poprzednich edycjach, nie zawiedli osób  potrzebujących. Ponad 20 uczniów zostało zarejestrowanych,  z czego krew oddało 10 uczniów z klas III.Łącznie w naszej szkole uzyskano 11250ml pełnej krwi od 25 osób. Warto wspomnieć, że w akcji uczestniczyli także nasi absolwenci.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim krwiodawcom!

     

  • Marsz Pamięci 7 września 2015

    Rok 2014 jest dla Polaków bardzo szczególny za sprawą wyjątkowej rocznicy Powstania Warszawskiego. Dnia 7 września podczas oficjalnych uroczystości obchodów 70-lecia wybuchu Powstania zorganizowanych przez Powiat Pruszkowski mieliśmy okazję poznać historyczną rzeczywistość, w której żyli ludzie tamtych trudnych wojennych lat.

    W Pruszkowie odbył się Marsz Pamięci poświęcony ludności warszawskiej siłą wyszarpniętej z objęć domu ich pokoleń – Warszawy. Marsz upamiętniał ofiary obozu przejściowego Dulag 121. Była 
    to rekonstrukcja przybycia grupy warszawiaków do Durchgangslager. Razem z aktorami amatorami kierowaliśmy się trasą, którą pokonali ludzie na granicy wygłodzenia i przemęczenia. Towarzyszyła nam atmosfera przerażenia, paniki i wszechogarniającego smutku oraz bezradności. Krzyki bólu, nawoływania najbliższych uzupełniały przygnębienie. Przebrani za niemieckich żołnierzy ludzie popędzali przybyłych do Dulagu, odgrywając sceny przemocy. Ci, którzy szli, płakali. Kiedy my- obserwatorzy - przekroczyliśmy bramę, wchłonął nas obraz nędzy, bólu i okrucieństwa.

    Mimo że była to tylko rekonstrukcja, emocje, jakie rodziły się we wszystkich umysłach i sercach, zapierały oddech. Scena rozdzielania rodzin, krzyki matek, płacz dzieci uświadamiały wszystkim, że wielu ludzi przybyło tutaj z Warszawy, aby umrzeć.

    Po Marszu wzięliśmy udział w mszy świętej w intencji poległych, więźniów i osób pomagającym wypędzonym warszawiakom. Celebrował ją kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

    Około godziny 11.00 dotarliśmy do punktu odczytywania listu prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego, a następnie przejmującego wystąpienia zaproszonych gości.

    Następnie uczestniczyliśmy w apelu pamięci. Zapalono imienne znicze, a my złożyliśmy wieńce
    pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

    Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń i głębokich refleksji.

    Barbara Kurzempa, 2f

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
    01.09.2014

    Rok szkolny 2014/2015 rozpoczęty! Życzymyy wszystkim uczniom wielu sukcesów i osiągnięć :-)

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
  • BRAK WOLNYCH MIEJSC!

    Szkolna Komisja Rekrutacyjna informuje,

    że na dzień 8 lipca 2014r

    w szkole nie ma wolnych miejsc.

    Przewodnicząca Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej

    p. Renata Zadykowicz

    Pruszków, dnia 8 lipca 2014 r.

strona:

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
    ul. Kościuszki 38
    05-800 Pruszków
  • 22 758 63 73
    511 817 698

Galeria zdjęć