ZATRZYMANY W CZASIE – ZALMAN FELDMAN
Weź udział w kolejnym etapie naszego projektu we współpracy z Amirem Meiromem.
Opiekun projektu p.Katarzyna Zegadło Gałecka
Dnia 28 kwietnia klasa 2D wraz z wychowawcą p. I. Miklaszewską oraz p. J. Lenart pojechała na wycieczkę do Elektrowni Bełchatów, zmodernizowanej, największej w Europie elektrowni opalanej węglem brunatnym. Zwiedzaliśmy Blok Energetyczny 858MW. Na wstępie zaprezentowano nam makietę przedstawiającą zakład oraz omówiono proces przemiany węgla w prąd. Jeden z pracowników oprowadził nas po całym terenie zakładu energetycznego, pokazał tzw ‘centrum dowodzenia’, następnie kotłownię i halę maszynowni. Nasz przewodnik bardzo szczegółowo opowiadał o pracy urządzeń oraz kwestii ochrony środowiska i emisji spalin. Okazało się, ze produktem ubocznym procesu jest wysokogatunkowy gips, a spalin dostających się do atmosfery jest niewielki procent. Po wyjściu z elektrowni pojechaliśmy jeszcze zobaczyć kopalnię odkrywkową. Jest ona ogromna, jej powierzchnia eksploatacyjna wynosi około 3200ha. Po południu zadowoleni wróciliśmy do Pruszkowa.
Następnego dnia wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Zakościela. Tym razem towarzyszyła nam p. Kozłowska. Zostaliśmy zakwaterowani w przytulnych domkach położonych w zacisznym lesie. Po rozpakowaniu się mieliśmy trochę czasu dla siebie. Można było się zrelaksować na hamakach, grając w piłkę lub spacerując po uroczym terenie ośrodka. Po obiedzie czekało nas wiele atrakcji. Wspinaliśmy się na ściankę, zorganizowaliśmy grę leśną ‘sztandary’, graliśmy w różne gry i relaksowaliśmy się. Wieczorem, zostało zorganizowane ognisko, na którym odbył się ‘’Wywiad Z… Nauczycielem”. Grupa uczniów miała przebrać się za danego nauczyciela i odgrywać fragment jego lekcji. Reszta mogła zadawać pytania. Wszyscy świetnie się bawili. Następnego dnia zwiedzaliśmy bunkry wybudowane podczas II Wojny Światowej. Jeden z nich był dla ochrony pociągu sztabowego. Nie tylko miłośnikom militariów spodobało się to miejsce. Tego dnia czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do kościoła pod wezwaniem Św. Idziego. Jest to zabytkowa budowla posiadająca wieżyczkę z której można było podziwiać niesamowity krajobraz. Zahaczyliśmy również o odrestaurowane forty. Po południu zadowoleni z wypoczynku, atrakcji i pięknej pogody, wróciliśmy do Pruszkowa. To były bardzo przyjemne wycieczki.
Gra miejska w rocznicę Insurekcji Warszawskiej, 15.04.2014r.
15 kwietnia 2014r. wzięliśmy udział w miejskiej grze historycznej "Insurekcja Warszawska". Gra rozpoczęła się pod stołecznym pomnikiem Tadeusza Kościuszki na pl. Żelaznej Bramy. Przy pomocy mapy i odpowiednich instrukcji - rywalizujące ze sobą grupy musiały odnaleźć miejsca związane z Insurekcją Warszawską i wykonać przydzielone zadania. Gra wymagała nie tylko wiedzy historycznej, ale też sprawności fizycznej i umiejętności poruszania się w terenie.
Pierwszym punktem rywalizacji był Arsenał. W miejscu tym musieliśmy podać państwa dla, których Tadeusz Kościuszko jest bohaterem narodowym. Naszym zadaniem było również znalezienie osoby, wśród przechodniów, która znała datę wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Żadne z zadań nie sprawiło nam problemu, dlatego z pełną liczbą uzyskanych punktów i miniaturową kulą armatnią ruszyliśmy dalej w trasę. Kolejnym punktem był Ogród Saski. Czekał nam na nas mężczyzna ubrany w strój kosyniera. Drużyna miała rzucić ciężką kulą armatnia jak najdalej. Chłopcom nie sprawiło to najmniejszego problemu i znów uzyskaliśmy maksymalna liczbę punktów. Naszym kolejnym zadaniem było wybranie monet i guzików, które mogły służyć żołnierzom jako pociski. Mieliśmy trochę problemu, ale po głębszym namyśle udało nam się podjąć właściwą decyzję. Później zrobiliśmy sobie ”sweet focie” przy armacie na tyłach Pałacu Kazimierzowskiego.
Naszym ulubionym punktem programu było ułożenie przemówienia w imieniu Jana Kilińskiego i wygłoszenie go pod pomnikiem tego bohatera . Dominika tak bardzo wczuła się w powierzone jej zadanie przedstawienia ułożonego wcześniej orędzia, że osoby mijające nas był z lekka zdezorientowane. Zadaniem, które sprawiło nam najwięcej trudności było odnalezienie w pierzejach Rynku Starego Miasta czterech postaci historycznych ”zaklętych” w kamieniu. Niesprzyjająca pogoda nie popsuła naszych nastrojów. Z powodzeniem ukończyliśmy grę zajmując 1 miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy, zestawy książek, a także oryginalne kule z maciejowickiego pola, na którym odbyła się ostatnia bitwa przed całkowitą utratą niepodległości.
Bardzo nam się podobał taki sposób poznawania historii. Mogliśmy na własnej skórze odczuć jak czuli się powstańcy przemierzając ulice Warszawy czy to w słońcu, czy w strugach deszczu. Miło było obchodzić rocznicę insurekcji w tak odmienny sposób.
Uczniowie biorący udział:
Na strzelnicy ZKS Marymont Warszawa – 29 kwietnia Mazowieckie Kuratorium Oświaty zorganizowało 53 edycję rejonowych zawodów „O Srebrne Muszkiety”. Nasi strzelcy zwyciężyli w grupie chłopców, gdzie indywidualną klasyfikację z wynikiem 156 pkt. otworzył Arkadiusz PRĘDKIEWICZ /IIID/. Drużyna dziewcząt zajęła drugie miejsce przegrywając z lokalnymi rywalkami z I LO w Błoniu. Chłopcy reprezentować będą Warszawę w zawodach wojewódzkich, które odbędą się 21 maja w Siedlcach.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień otwarty dla kandydatów.
12 kwietnia 2014 roku o godz.10.00 w Warszawie uczniowie naszego liceum reprezentowali społecznosć Kościucha podczas uroczystych obchodów 220 rocznicy Insurekcji Warszawskiej. Uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą po wysłuchaniu rysu historycznego, apelu pamięci i wysłuchaniu koncertu melodii wojskowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kosciuszki. Następnie wszyscy zgomadzeni goście w tym nasi uczniowie wzieli udział w otwarciu wystawy obrazów i grafik p. Grażyny Kostawskiej i p. Piotra Szałkowskiego o tematyce kościuszkowskiej w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Po obejrzeniu wystawy wszyscy wysłuchali serii wykładów sesji "Insurekcja Kościuszkowska".
W dniu 5 kwietnia 2014r młodzież naszego liceum wzięła udział w Mszy Św. inaugurującej obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Msza Św. odbyła się w Kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie. Po Mszy Św. uczniowie wysłuchali wykładu prof.Marka Drozdowskiego o "Roli Aleksandra Kamińskiego w Powstaniu Warszawskim" a następnie wysłuchali koncertu pieśni powstańczych w wykonaniu zespołu Wrzos.
3 kwietnia odbył się w naszej szkole kolejny Dzień Papieski. Już od rana w holu została wyłożona księga kondolencyjna, która od śmierci Jana Pawła II w 2005 roku towarzyszy nam niezmiennie podczas kolejnych obchodów Dnia Papieskiego.
Podczas godziny wychowawczej na sali gimnastycznej odbyła się skromna uroczystość. Reżyserkami przedsięwzięcia były uczennice klasy 2a, Łucja Dybowska i Laura Rawa. Na początek wysłuchaliśmy, w jaki sposób Jan Paweł II zwykle spędzał dzień oraz obejrzeliśmy prezentację złożoną ze zdjęć Papieża Polaka.
Następnie zgromadzeni zobaczyli krótki spektakl złożony z najważniejszych scen sztuki Karola Wojtyły zatytułowanej „Przed sklepem jubilera”. Spektakl opowiadał o historii trzech par, a jego motywem przewodnim była miłość.
Następnie wysłuchaliśmy fragmentu „Tryptyku rzymskiego”, czyli poematu autorstwa Jana Pawła II.
Całość została tradycyjnie już uwieńczona wspólnym odśpiewaniem „Barki” przy akompaniamencie ks. Roberta Strzemiecznego. Na finał uczniowie rozdawali zebranym papierowe tulipany w kolorach papieskich.
Dzień Papieski 2014 zorganizowała klasa 2a
Scenariusz i reżyseria: Ł. Dybowska, L. Rawa
W spektaklu udział wzięli: Łucja Dybowska, Karolina Kozłowska, Laura Rawa, Wiktoria Wójtowicz, Dominik Chmielewski, Krystian Malko, Kamil Sajko, Kacper Wielądek
Scenografia: uczennice i uczniowie klasy 2a
Realizując z dużym zaangażowaniem projekt "Fizyka ze śmietnika"
uczniowie klasy II D wykazali się ogromną pomysłowością i zmysłem
technicznym.
Przygotowali m.in. działo Gaussa, cewkę Tesli, kulę plazmową.
Wyprodukowali prąd z cytryny i sprawdzili jak ciało ludzkie przewodzi
prąd. Skonstruowali też najprawdziwszą maszynę oblężniczą - trebusz.
Wiele z tych doświadczeń zostanie zaprezentowanych w czasie dnia
otwartego dla gimnazjalistów (26.04.)
Serdecznie zapraszamy!
Tu znajdziecie podsumowanie obchodów Święta Patrona Szkoły 2014 - podsumowanie.docx
W 220 - tą rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i z okazji Święta
Patrona reprezentacja najlepszej klasy w szkole (II D) w imieniu całej
społeczności szkolnej złożyła kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
na Żbikowie.
XV ROCZNICA WSTĄPIENIA POLSKI DO NATO
NASZ UDZIAŁ W OBCHODACH
W dniu XV rocznicy wstąpienia Polski do NATO delegacja uczniów Kościucha uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających podpisanie Traktatu Waszyngtońskiego. Na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wysłuchaliśmy bardzo osobistego wystąpienia Prezydenta RP, obejrzeliśmy ceremonię składania wieńców, defiladę pododdziałów wojska, a na koniec daliśmy się zaprosić na wojskową grochówkę i herbatę. Każdy z nas, otrzymał na powrót okazały bochenek chleba z piekarni polowej.
Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania informacyjnego dla gimnazjalistów.
11 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z Amirem Meiromem. Pan Amir Meirom jest wnukiem Zalmana Jeremiasza, radnego pierwszej w niepodległej Polsce pruszkowskiej Rady Miejskiej w 1919 r. W tym roku pan Meirom po raz pierwszy w życiu przyjechał do Pruszkowa, a jego celem jest odszukanie informacji o członkach swojej rodziny, z których większość zginęła w czasie Holocaustu.
Pan Meirom opowiedział uczniom o sobie i swojej rodzinie, przyznając, że jego informacje na temat bliskich są szczątkowe. Jego rodzice przyjechali do Izraela jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej, ale pozostali bliscy podzielili tragiczny los europejskich Żydów. Szczególnie wzruszające było wspomnienie dotyczące matki pana Meiroma, która nie chciała nigdy mówić o przeszłości i dawnym życiu w Polsce, ale przyznała, że każdego dnia powraca myślami do swojego domu przy ulicy Bolesława Prusa.
Celem pana Meiroma było również dowiedzenie się, czym różni się dzisiejsza pruszkowska młodzież od tej sprzed drugiej wojny światowej. Pretekstem do tych rozważań było zdjęcie nastoletniego wówczas wujka naszego gościa, Zalmana Feldmana, który został sfotografowany styczniowego dnia 1936 roku na ulicy Kościuszki, nieopodal naszej szkoły.
Pierwsza część spotkania upłynęła na opowieściach pana Amira Meiroma, druga natomiast miała charakter dyskusji. Początkowo nieco speszeni uczniowie coraz chętniej zadawali pytania naszemu gościowi, który starał się wszystkim wyczerpująco odpowiedzieć.
Spotkanie odbyło się w języku angielskim, roli tłumacza podjął się pan profesor Mirosław Redlicki. W spotkaniu uczestniczyli również pan dyrektor Leszek Skrzypczak, pan Marian Skwara, autor monografii na temat dziejów Pruszkowa oraz książki Pruszkowscy Żydzi oraz pan Tomasz Malczyk, który zadbał o dokumentację fotograficzną.
Terminy spotkań informacyjnych dla kandydatów
11 marca 2014r. (wtorek) godz. 17.30 - spotkanie informacyjne
26 kwietnia 2014r. (sobota) godz. 10.00 – 14.00 - dzień otwarty
17 maja 2014r. (sobota) godz. 10.00 – 14.00 - spotkanie konsultacyjne z komisją rekrutacyjną (możliwość składania wniosków)