Projekt „Fizyka ze śmietnika” – cz.1.
Wzorem lat ubiegłych uczniowie klasy II d (realizującej rozszerzony program nauczania fizyki) i chętni uczniowie klasy II e realizują projekt „Fizyka ze śmietnika”.
Zadaniem uczniów jest zaprojektowanie i samodzielne wykonanie układu doświadczalnego (urządzenia) przedstawiającego lub wykorzystującego wybrane zjawisko lub prawo fizyczne przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów.
Klasa IIe.
Uczniowie tej klasy zaprezentowali między innymi właściwości cieczy nienewtonowskiej, kondensację pary wodnej oraz fonograf.
13 lutego 2014 r w Kościuchu odbył się Dzień językowy. W tym roku kosztowaliśmy przysmaków kuchni języków nauczanych w naszej szkole. Degustowaliśmy dania włoskie, francuskie, niemieckie, austriackie oraz angielskie i amerykańskie.To był pyszny dzień ! :-)
OTWARTE MISTRZOSTWA W STRZELECTWIE
W rozegranych 14 – 15 lutego w otwartych mistrzostwach naszego liceum w konkurencjach: karabin i pistolet pneumatyczny uczestniczyło 50 zawodników. Startowali uczniowie i absolwenci „Kościucha” oraz zaproszeni goście z innych szkół, Starostwa Pruszkowskiego, Urzędu Miasta Piastowa , Straży Miejskiej i Policji. W konkurencji karabin pneumatyczny zwyciężył Arkadiusz PRĘDKIEWICZ – 170pkt. /IIID/, w pistolecie pneumatycznym wygrał Mateusz ORŁOWSKI – 169pkt. reprezentujący liczne grono absolwentów, którzy wzięli udział w zawodach.
STRZELALI GIMNAZJALIŚCI
11 lutego w naszym liceum gościliśmy liczną grupę uczniów z 6 szkół z Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, Piastowa i Nadarzyna, którzy uczestniczyli w II Zawodach Strzeleckich Szkół Gimnazjalnych „O Puchar Dyrektora Kościucha”. Siedem 4 osobowych drużyn rywalizowało w konkurencji - karabin pneumatyczny. Pierwsze miejsce zajęła drużyna chłopców z Nadarzyna, przed Gimnazjum Społecznym z Pruszkowa i zespołem dziewcząt z Nadarzyna. Indywidualnie najlepsze wyniki osiągnęli:
Kolejny raz mogliśmy pomóc innym oddając krew - bezcenny lek ratujący życie. Do akcji oddawania krwi, zorganizowanej 23 stycznia 2014 roku na terenie naszej szkoły, przystąpili przede wszystkim uczniowie klas trzecich na czele z panem Dyrektorem. Razem oddali aż 11,25 litrów krwi.
Dnia 17.01.2014 w hotelu Groman w Sękocinie odbyła się na 100 dni przed maturą studniówka Kościucha.
12 stycznia 2014 roku 25 wolontariuszy WOŚP z Kościucha zbierało pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Łącznie zebrali 4400,81 zł + 11, 50 euro.
20 grudnia 2013r podczas Wigilii Szkolnej odbyło się wspólne kolędowanie klas. Zdjęcia w galerii.
14 grudnia 2013r. dzięki organizacji grupy przez panią prof. Małgorzatę Rzewnicką, a pod opieką pani prof. Zuzanny Olszak klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu poświęconemu historii stanu wojennego, a także NSZZ "Solidarność" w siedzibie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.
Podczas pobytu odbył się pokaz filmu „Ukryte taśmy stanu wojennego” Krystyny Mokrosińskiej. Projekt Krystyny Mokrosińskiej odtwarza klimat i grozę tamtych czasów, udowadnia, jak wielkie są jeszcze obszary archiwalnych poszukiwań.
Film prezentował nieznane dotąd materiały kompromitujące ówczesną władzę i pomagających jej dziennikarzy. Materiały nielegalnie wyniesione z TVP albo przetrzymane mimo nakazu zniszczenia zawierały m.in. wywiad z generałem Wojciechem Jaruzelskim z maja 1981r.
Zachowała się również niemal komiczna relacja z aresztowania Piotra Skrzyneckiego (twórcy Piwnicy pod Baranami), któremu postawiono zarzuty nieumiejętności obywatelskiego zachowania i nawoływania do niepokojów.
Druga część spotkania była poświecona dyskusji nad filmem oraz wspomnieniami solidarnościowymi m.in. Krzysztofa Jaworskiego, Heleny Kepal, Kazimierza Mazura, Tadeusza Tarasińskiego oraz Wandy Schultz.
Młodzież podczas wizyty w muzeum mogła dowiedzieć się nowych, ciekawych, kontrowersyjnych informacji dotyczących naszego państwa oraz uczestniczyć w dyskusji.
MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY STRZELECKIE
W ostatnim tygodniu listopada odbyły się międzyszkolne zawody strzeleckie w konkurencji karabin pneumatyczny – juniorów. Pierwsze cztery miejsca zajęli uczniowie naszego szkolnego koła strzeleckiego. Zwyciężył Arkadiusz PRĘDKIEWICZ / IIID/, przed Bartoszem BOREJSZĄ /IIID/ oraz Michałem KULESZĄ /ID/. Wyniki zawodów zaliczane są do indywidualnej klasyfikacji prowadzonej w ramach ligi strzeleckiej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu pruszkowskiego.
K O M U N I K A T
Z MIĘDZYSZKOLNYCH ZAWODÓW
LIGI STRZELECKIEJ POWIATU PRUSZKOWSKIEGO
KATEGORIA : KARABIN PNEUMATYCZNY – GRUPA: JUNIORZY
PRUSZKÓW – BŁONIE – NADARZYN
25 – 30 LISTOPAD 2013R.
M –ce Imię i nazwisko SK LOK wynik „10” pkt.
Wynik: postawa leżąc/ postawa stojąc/ suma z obu postaw
Sędziowie Konkurencji:
Ireneusz PISARSKI
Henryk BAKALARSKI
W czwartek 28 listopada klasa 2E wraz z panią prof. Bożeną Domańską odwiedziła Ogród Botaniczny w Powsinie. Uczniowie z zastanowieniem wkraczali na jego teren. Pojawiały się pytania takie jak: „Co tu można robić późną jesienią?”. Ale ich obawy niebawem zostały rozwiane. Zapowiadały się zajęcia prowadzone przez pracowników Ogrodu. Na początku drugoklasiści wysłuchali prezentacji o roślinach. Przybliżony został im świat flory, w który już niedługo mieli wkroczyć na lekcjach biologii. Następnie biol-chem w swoim żywiole wykonywał preparaty z zarodników i pyłków roślin, które później uczniowie oglądali pod mikroskopem. Z tej części lekcji wyszli podekscytowani widokiem bijącego serca rozwielitki i uciekających pantofelków. Kolejnym etapem był Bank Nasion. Klasa dowiedziała się, w jakim celu został założony, w czym przechowywane są nasiona i jak zachować przez bardzo długi czas ich trwałość, aby umożliwić przetrwanie konkretnych gatunków. W drodze do szklarni, mimo wiejącego wiatru i zimna, uczniowie wytrwale oglądali drzewa i krzewy, szykujące się już do przetrwania zimy. Po dotarciu do celu uczestniczyli w dalszej części lekcji. Wysłuchali bardzo wielu ciekawostek o różnych okazach roślin, rosnących w szklarni. Wizyta w botanicznym raju była nie tylko przyjemnym urozmaiceniem codziennego szkolnego życia, pozwoliła również biol-chemowi poznać bliżej florę z całego świata i oczywiście uzupełnić wiedzę potrzebną do matury.
W ramach miesiąca oszczędzania na lekcjach podstaw przedsiębiorczości w klasach pierwszych odbyły się pogadanki na tematy:
Chętni uczniowie wykonali plakaty związane z tą tematyką , które były wywieszone dla całej społeczności „Kościucha”
Uczniowie klas I
Bożena Wojtyś
Z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 23 i Gimnazjum Społeczne w Pruszkowie zorganizowało I edycję Konkursu Historyczno-Literackiego pn. „Pierwszy dzień wolności”. W konkursie udział wzięli uczniowie gimnazjów i liceów z całego powiatu pruszkowskiego.
I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły – Malwina Grabowska z klasy Ia, która napisała opowiadanie pt. „Polonia redviva!”, inspirowane wydarzeniami historycznymi rozgrywającymi się na terenie Pruszkowa w dniu 11 listopada 1918 r.
W dniu 7 listopada 2013 w naszej szkole odbyły się obchody Święta Niepodległości. Uroczystą akademię przygotowała klasa II E pod opieką p. Bożeny Domańskiej i p. Anny Adamczyk.
W dniu 30 października klasa 3E oraz 2E miały możliwość uczestniczenia w doświadczeniach chemicznych. W naszej szkole gościliśmy panią Dominikę Panek z Centrum Chemii w Małej Skali, która przyjechała aż z Torunia. W trakcie dwóch godzin lekcyjnych klasa 3E wykonała sześć oryginalnych doświadczeń, które z pewnością przydadzą się jako powtórka do matury. Uczniowie, wyposażeni w "profesjonalny" sprzęt laboratoryjny, odczynniki oraz karty pracy mogli przeżyć prawdziwą chemiczną przygodę. To, o czym uczymy się na co dzień z podręczników ukazane zostało z zupełnie innej perspektywy. W planie znalazły się m.in. wykrywanie wiązań peptydowych w mleku, próba Trommera, badanie reaktywności węgliku wapnia czy doświadczenie zatytułowane "żarłoczna miedź". Dodatkowo, zostaliśmy przywitani słodkim przysmakiem, jako przeprosiny za ostatnią nieobecność pani Dominiki. Całość odbyła się w niezwykle efektownej i ciekawej konwencji, a efekty reakcji były zadziwiające. W czasie dwóch godzin nie było mowy o nudzie!
.
Dnia 31 października 2013 w naszej szkole samorząd uczniowski pod opieką opiekuna p. Izabeli Królak przygotował apel przypominający i upamiętniający sylwetkę Tadeusza Mazowieckiego.