Szkolny etap Turnieju Szachowego już za nami. Miejsce pierwsze w tym roku przypadło Mateuszowi Lewandowskiemu z klasy 3c, drugie Maćkowi Kozakowi z z 3d, trzecie Lechowi Kowalewskiemu także z 3d. Atmosfera sprzyjała rywalizacji i wszyscy zawodnicy starali się wypaść jak najlepiej. Emocji związanych z szachami jeszcze nie koniec, bowiem nasi zwycięzcy 16 lutego walczyć będą w Powiatowym Turnieju Szachowym rozgrywanym w LO im. Tomasza Zana.
Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i mocno trzymamy za nich kciuki!
Zbyszek Marchel - uczeń klasy 3D – Wiceprzewodniczącym Prezydium Młodzieżowej Rady Powiatu Pruszkowskiego! Gratulacje!!!
Zachęcamy do obejrzenia relacji z części oficjalnej studniówki klas czwartych:
https://www.facebook.com/lokosciuch/videos/406964548400673
Zamieszczamy zarządzenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz terminarz rekrutacji dla kandydatów na rok szkolny 2024/2025
Z ogromną dumą pragniemy poinformować, że trzech Uczniów naszej szkoły - Mikołaj Korzan, Maciej Kozak i Zbyszek Marchel zakwalifikowali się do finału projektu firmy Samsung "Solve for tomorrow".
"Solve for Tomorrow to unikalny w skali Polski program skierowany do młodych ludzi, który kształtuje kompetencje przyszłości, uczy współpracy i prowadzenia projektów oraz stwarza okazję do wspólnego budowania wartościowych rozwiązań – w praktyce, nie w teorii. Do III edycji programu została zgłoszona rekordowa liczba 252 projektów z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych. Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów. Na tym etapie uczniowie pracowali nad pomysłami wykorzystując metodę myślenia projektowego Design Thinking. Ta metoda pozwala lepiej rozumieć potrzeby innych ludzi i łączy wiedzę z praktycznym działaniem. Młodzież zdobywa tą drogą unikalne doświadczenie i umiejętności, które znacznie ułatwią im start w dorosłym życiu i wejście na rynek pracy. W tym niezwykłym procesie każda drużyna pracowała z dwoma trenerami Solve for Tomorrow i tym samym mogła liczyć na indywidualną opiekę i poradę. Na zakończenie II etapu jury oceniło półfinałowe projekty, biorąc pod uwagę kilka aspektów. Dla ekspertów ważne było wykorzystanie metodologii Design Thinking w pracy czy też postęp, jaki zrobili członkowie zespołów, czyli ich dokonania od momentu zgłoszenia projektu aż do finalnego rozwiązania. Wreszcie ocenie poddany został także materiał wideo – staranność jego wykonania, kreatywność, przekaz, umiejętność zaciekawienia odbiorcy czy praca koncepcyjna. Na ostatnim etapie programu zespoły finałowe będą doskonalić efekty swojej pracy, korzystając z najlepszej ekspertyzy technologicznej i kompetencji biznesowych wolontariuszy Samsung. Wezmą także udział w Solve for Tomorrow Campus, czyli w dwudniowym zjeździe w Centrum Nauki Kopernik. To doskonała okazja do integracji między zespołami z całej Polski oraz do inspirujących spotkań i warsztatów również dla ich opiekunów. Program zakończy się sesją Demo Day oraz uroczystym ogłoszeniem zwycięzców podczas gali finałowej w kwietniu 2024 roku. Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik, oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem programu jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog."
https://news.samsung.com/pl/12-druzyn-w-finale-solve-for-tomorrow
Serdecznie gratulujemy i dalej trzymamy kciuki!!!
Jednocześnie jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji szkoły oraz Nauczycielom za wyrozumiałość i okazane wsparcie.
https://drive.google.com/file/d/17g1VmbHBmYkBGc7t3wJ-kgSCTD8yQXI7/view?usp=sharing
We wtorek 30 stycznia br. uczniowie klasy Ie wraz z opiekunem p. Jagodzińską wzięli udział w obchodach 83 rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta. Uroczystość odbyła się na terenie dawnej bożnicy i mykwy na placu przy ul. Bolesława Prusa. W ten sposób upamiętniono losy ponad 1300 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego, którzy w 1940 r. zostali przesiedleni do getta, które zostało wytyczone w obrębie ulic: Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej. Pruszkowscy Żydzi mieli do dyspozycji zaledwie 29 domów, gdzie zmuszeni byli mieszkać w uwłaczających warunkach sanitarnych. Część z nich zmuszana była do niewolniczej pracy w Warsztatach Kolejowych w Żbikowie. Historia pruszkowskiego getta nie była długa. Już pod koniec stycznia 1941 r. Niemcy podjęli decyzję o jego likwidacji. Rankiem 30 stycznia 1941 r. wszyscy mieszkańcy getta zostali przewiezieni ciężarówkami na teren Warsztatów Kolejowych, gdzie odbyła się dezynfekcja, a następnie transportami kolejowymi przez Dworzec Gdański na teren warszawskiego getta. Stamtąd byli oni przewiezieni do obozów zagłady. Ogromna większość z nich zginęła w Treblince. Ocalała garstka.
„Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, lecz przez to, kim jest. Nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Nasi wolontariusze podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod opieką p. Izabeli Królak zebrali 6732,37 zł.
Dziękujemy za współpracę Szkoła Mistrzostwa Sportowego - Liceum Ogólnokształcące Pruszków!
Kolejnym wyzwaniem dla uczestników projektu "Solve for tomorrow" było nagranie filmu, w którym przedstawiony zostanie ich pomysł na aplikację mobilną pomagającą w udzielaniu pierwszej pomocy. Tym razem Mikołaj Korzan, Maciej Kozak i Zbyszek Marchel przeprowadzili wywiady z ekspertami - lekarzem, ratownikiem medycznym oraz psychologiem. Dzięki ich radom i sugestiom mogli rozwinąć i udoskonalić powstały wcześniej prototyp. Panowie włożyli dużo pracy i zaangażowania w stworzenie filmu. Pomagali im w tym koledzy i koleżanki ze szkoły, którzy zgodzili się zagrać pierwszoplanowe role. Trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy! Ukończonym filmem pochwalimy się w mediach społecznościowych i na stronie internetowej szkoły.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 1B - Katarzyna Porosińska - w dniu 12.01.2024 roku wzięła udział w etapie rejonowym 31. Olimpiady Zdrowia PCK i zdobyła I miejsce, kwalifikując się tym samym do etapu okręgowego.Gratulacje!!!
Miło nam poinformować, że w rankingu Perspektywy 2024 zdobyliśmy Złotą Tarczę. Zajęliśmy 183 miejsce w rankingu ogólnopolskim, 179 miejsce w rankingu maturalnym i 54 miejsce w województwie mazowieckim.
W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy" przeanalizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W pełnej wersji publikacji, dostępnej na stronie Perspektywy.pl, czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.Serdeczne gratulacje dla kadry nauczycielskiej oraz uczniów.Szczegóły na stronie:https://2024.licea.perspektywy.pl/2024/rankings/ranking-glowny-liceow
W środę 10 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie po raz pierwszy spotkali się wszyscy nowo wybrani radni Młodzieżowej Rady Powiatu Pruszkowskiego. Młodzież reprezentująca każdą z gmin naszego powiatu rozpoczyna przygodę z działalnością społeczną w samorządzie powiatowym. Reprezentantem naszego liceum jest uczeń klasy III D Zbigniew Marchel. Życzymy powodzenia !!!
Tradycyjnie już nasza uzdolniona artystycznie młodzież maturalna 7.01.24r. poprowadziła występ świąteczny w kaplicy szpitala w Tworkach nt."Aniołowie z Betlejem są wśród nas". Uczniowie zrobili też oprawę muzyczną liturgii Mszy Św. wraz z p.Zofią Zawadzką.
Nasza wspaniała artystyczna młodzież z kl.I a wzięła 6.01.24r.udział w tegorocznym orszaku Trzech Króli w Pruszkowie występując w "scenie Anielskiej" i wskazując drogę do Betlejem zagubionym...
W piątek 22 grudnia w naszym liceum odbyła się wigilia szkolna po raz pierwszy na auli w nowym budynku szkolnym. Uczniowie wybrani z różnych klas zaprezentowali program artystyczny składający się z recytacji i wspólnegom kolędowania, które przeniosło wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po części artystycznej uczniowie uczestniczyli w wigiliach klasowych wraz z wychowawcami i innymi nauczycielami.