Aktualności

  • KLASA 1B W MUZEUM ZIMNEJ WOJNY W WARSZAWIE

    W dniu 6 marca br. klasa 1B z p. Izabelą Królak i p. Agnieszką Dyńską pojechała do Muzeum Zimnej Wojny, które znajduje się przy ul. Jezuickiej 1/3 w Warszawie. Miejsce, w którym znajduje się muzeum, to podziemia dawnego komisariatu milicji obywatelskiej, w którym zamordowano maturzystę – Grzegorza Przemyka.

    Treść ekspozycji prezentuje cały okres zimnej wojny uwzględniając wszystkie kraje biorące udział w walce z imperium zła. Jednak w znaczącej jej części opiera się ona na przesłaniach, zaangażowaniu i czynach trzech wielkich postaci ostatnich dwóch dekad zimnej wojny – prezydenta Ronalda Reagana, Ojca Świętego Jana Pawła II i gen. Ryszarda Kuklińskiego. Uwzględnione zostały również postaci, które wywarły największe zmiany, zarówno negatywne jak i pozytywne w okresie zimnej wojny: Wojciech Jaruzelski, Margaret Thatcher, Jimmy Carter, Leonin Breżniew, Michaił Gorbaczow, Winston Churchill, KimIrSen, Harry Truman, Józef Stalin, Ronald Reagan.

    Całość muzeum rozłożona jest w kilku salach tematycznych i uwzględnia wszystkie kraje biorące udział w walce z komunizmem. Osią narracji są także nowoczesne narzędzia muzealnicze, ponad 50 multimedialnych, takich jak: ekrany dotykowe, gogle wirtualnej rzeczywistości, hologramy i obraz kinowy.

  • KLASA 3 C i 2 B W SŁUPIE SOLNYM W KŁODAWIE

    Klasy 3C i grupa geograficzna 2 B pod opieką E. Kuzieli, B. Wojtyś, A. Hill-Gaweł i M. Pośpiech zwiedziły kopalnię w Kłodawie. Podzieleni na dwie grupy zjechaliśmy windą na głębokość 600 metrów. Tam pod opieką przewodników oglądaliśmy wyrobiska soli, poznaliśmy sposób powstania, warunki i problemy eksploatacji soli kamiennej. Sprawdziliśmy barwę i smak ścian i brył solnych. Ogromne wrażenie zrobiły na nas rozmiary wyrobisk solnych.

  • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Lekcja biologii w klasie 2d

    W tym tygodniu klasa 2d poznawała budowę i funkcję układu wydalniczego. Dzięki Małgosi Panek, która przyniosła materiał badawczy lekcja była o wiele ciekawsza. Biologia może być interesująca nawet dla mat-fizu

  • III miejsce w piłce ręcznej chłopców - Gratulacje!!!

    W czwartek 22 lutego br. odbył się finał Mistrzostw Powiatu Pruszkowskiego w piłce ręcznej chłopców. Nasi uczniowie zdobyli trzecie miejsce ! Gratulacje !!!

  • I miejsce w turnieju szachowym

    16 lutego 2024 r. w L.O im. Tomasza Zana odbył się II Międzyszkolny Turniej Szachowy.   Brali w nim udział uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica w Pruszkowie, LO im. A. Mickiewicza w Piastowie, LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie oraz oczywiście LO im. T. Zana w Pruszkowie, który był gospodarzem tego wydarzenia. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwsze miejsce w tym roku, przypadło uczestnikowi naszego liceum Mateuszowi Lewandowskiemu z klasy 3D. Gratulacje!!! Jest to nasze drugie zwycięstwo (jako szkoły)  w historii tego wydarzenia i tym bardziej nas to cieszy, że udało się obronić tytuł mistrza. Jesteśmy dumni z naszego zwycięzcy bowiem rywalizacja była bardzo zacięta, a poziom gry wysoki.  Gościem specjalnym i jednocześnie głównym sędzią  po raz drugi był  absolwent L.O im T. Zana Kacper Jarzębowski - Mistrz Akademicki w szachach.

  • Życzenia od Rady Rodziców

  • Projekt "solve for tomorrow"

    Dziś chcielibyśmy zaprezentować film konkursowy, dzięki któremu nasza drużyna - Mikołaj Korzan, Maciej Kozak i Zbyszek Marchel znaleźli się w finale projektu firmy Samsung "Solve for Tomorrow". Panom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
    https://www.youtube.com/watch?v=CGOSSmZplYI&fbclid=IwAR1jPLHBS-xeGgjfa2ISZOT0JxVgPxUAvETcmPMWzUUIAgY-gfATKZ6yhRg

  • TŁUSTY CZWARTEK - 08.02.2024

    Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne pączki dla wszystkich uczniów i pracowników naszego liceum !

  • Szkolny etap Turnieju Szachowego

    Szkolny etap Turnieju Szachowego już za nami. Miejsce pierwsze w tym roku przypadło Mateuszowi Lewandowskiemu z klasy 3c, drugie Maćkowi Kozakowi z z 3d, trzecie Lechowi Kowalewskiemu także z 3d. Atmosfera sprzyjała rywalizacji i wszyscy zawodnicy starali się wypaść jak najlepiej. Emocji związanych z szachami jeszcze nie koniec, bowiem nasi zwycięzcy 16 lutego walczyć będą w Powiatowym Turnieju Szachowym rozgrywanym w LO im. Tomasza Zana.
    Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i mocno trzymamy za nich kciuki!

  • Nowo zaprzysiężeni Radni Młodzieżowej Rady Powiatu Pruszkowskiego

    Zbyszek Marchel - uczeń klasy 3D – Wiceprzewodniczącym Prezydium Młodzieżowej Rady Powiatu Pruszkowskiego! Gratulacje!!!

  • Studniówka 03.02.2024

    Zachęcamy do obejrzenia relacji z części oficjalnej studniówki klas               czwartych:
    https://www.facebook.com/lokosciuch/videos/406964548400673

  • Rekrutacja 2024/2025

    Zamieszczamy zarządzenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz terminarz rekrutacji dla kandydatów na rok szkolny 2024/2025

    Zarzadzenie_ws__ustalenia_terminow_rekrutacji_2024_2025.pdf

    Zalacznik_nr_1_-_rekrutacja_w_szkolach_dla_mlodziezy.pdf

  • Film finałowy projektu Solve for tomorrow

  • Finał projektu firmy Samsung "Solve for tomorrow".

    Z ogromną dumą pragniemy poinformować, że trzech Uczniów naszej szkoły - Mikołaj Korzan, Maciej Kozak i Zbyszek Marchel zakwalifikowali się do finału projektu firmy Samsung "Solve for tomorrow".
    "Solve for Tomorrow to unikalny w skali Polski program skierowany do młodych ludzi, który kształtuje kompetencje przyszłości, uczy współpracy i prowadzenia projektów oraz stwarza okazję do wspólnego budowania wartościowych rozwiązań – w praktyce, nie w teorii. Do III edycji programu została zgłoszona rekordowa liczba 252 projektów z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych. Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów. Na tym etapie uczniowie pracowali nad pomysłami wykorzystując metodę myślenia projektowego Design Thinking. Ta metoda pozwala lepiej rozumieć potrzeby innych ludzi i łączy wiedzę z praktycznym działaniem. Młodzież zdobywa tą drogą unikalne doświadczenie i umiejętności, które znacznie ułatwią im start w dorosłym życiu i wejście na rynek pracy. W tym niezwykłym procesie każda drużyna pracowała z dwoma trenerami Solve for Tomorrow i tym samym mogła liczyć na indywidualną opiekę i poradę. Na zakończenie II etapu jury oceniło półfinałowe projekty, biorąc pod uwagę kilka aspektów. Dla ekspertów ważne było wykorzystanie metodologii Design Thinking w pracy czy też postęp, jaki zrobili członkowie zespołów, czyli ich dokonania od momentu zgłoszenia projektu aż do finalnego rozwiązania. Wreszcie ocenie poddany został także materiał wideo – staranność jego wykonania, kreatywność, przekaz, umiejętność zaciekawienia odbiorcy czy praca koncepcyjna. Na ostatnim etapie programu zespoły finałowe będą doskonalić efekty swojej pracy, korzystając z najlepszej ekspertyzy technologicznej i kompetencji biznesowych wolontariuszy Samsung. Wezmą także udział w Solve for Tomorrow Campus, czyli w dwudniowym zjeździe w Centrum Nauki Kopernik. To doskonała okazja do integracji między zespołami z całej Polski oraz do inspirujących spotkań i warsztatów również dla ich opiekunów. Program zakończy się sesją Demo Day oraz uroczystym ogłoszeniem zwycięzców podczas gali finałowej w kwietniu 2024 roku. Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik, oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem programu jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog."
    https://news.samsung.com/pl/12-druzyn-w-finale-solve-for-tomorrow
    Serdecznie gratulujemy i dalej trzymamy kciuki!!!
    Jednocześnie jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji szkoły oraz Nauczycielom za wyrozumiałość i okazane wsparcie.

    https://drive.google.com/file/d/17g1VmbHBmYkBGc7t3wJ-kgSCTD8yQXI7/view?usp=sharing

  • Dwa konkursy - duza ilość laureatów i wyróżnień. Gratulujemy sukcesów matematycznych!

  • 83 rocznica likwidacji getta w Pruszkowie

    We wtorek 30 stycznia br. uczniowie klasy Ie wraz z opiekunem p. Jagodzińską wzięli udział w obchodach 83 rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta. Uroczystość odbyła się  na terenie dawnej bożnicy i mykwy na placu przy ul. Bolesława Prusa. W ten sposób upamiętniono losy ponad 1300 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego, którzy w 1940 r. zostali przesiedleni do getta, które zostało wytyczone w obrębie ulic: Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej. Pruszkowscy Żydzi mieli do dyspozycji zaledwie 29 domów, gdzie zmuszeni byli mieszkać w uwłaczających warunkach sanitarnych. Część z nich zmuszana była do niewolniczej pracy w Warsztatach Kolejowych w Żbikowie. Historia pruszkowskiego getta nie była długa. Już pod koniec stycznia 1941 r. Niemcy podjęli decyzję o jego likwidacji. Rankiem 30 stycznia 1941 r. wszyscy mieszkańcy getta zostali przewiezieni ciężarówkami na teren Warsztatów Kolejowych, gdzie odbyła się dezynfekcja, a następnie transportami kolejowymi przez Dworzec Gdański na teren warszawskiego getta. Stamtąd byli oni przewiezieni do obozów zagłady. Ogromna większość z nich zginęła w Treblince. Ocalała garstka.

  • 32. FINAŁ WOŚP - 28.01.2024

    „Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, lecz przez to, kim jest. Nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
    Nasi wolontariusze podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod opieką p. Izabeli Królak zebrali 6732,37 zł.
    Dziękujemy za współpracę Szkoła Mistrzostwa Sportowego - Liceum Ogólnokształcące Pruszków!

  • Ferie zimowe 15.01-26.01.2024

  • Projekt: solve for tomorrow-cd

    Kolejnym wyzwaniem dla uczestników projektu "Solve for tomorrow" było nagranie filmu, w którym przedstawiony zostanie ich pomysł na aplikację mobilną pomagającą w udzielaniu pierwszej pomocy. Tym razem Mikołaj Korzan, Maciej Kozak i Zbyszek Marchel przeprowadzili wywiady z ekspertami - lekarzem, ratownikiem medycznym oraz psychologiem. Dzięki ich radom i sugestiom mogli rozwinąć i udoskonalić powstały wcześniej prototyp. Panowie włożyli dużo pracy i zaangażowania w stworzenie filmu. Pomagali im w tym koledzy i koleżanki ze szkoły, którzy zgodzili się zagrać pierwszoplanowe role. Trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy! Ukończonym filmem pochwalimy się w mediach społecznościowych i na stronie internetowej szkoły.

strona:

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
    ul. Kościuszki 38
    05-800 Pruszków
  • 22 758 63 73
    511 817 698

Galeria zdjęć